Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 23:49
 
ABD konsolosluk görevlisinin davasına devam edildi
​ABD'nin Adana Konsolosluğunda tercüman olarak görev yapan Hamza Uluçay'ın yargılandığı davanın bir sonraki duruşması, 14 Mart 2018 tarihine ertelendi.
ASAYİŞ Haberi
ABD konsolosluk görevlisinin davasına devam edildi

PKK'nın üst düzey sorumlularından 'Behzat' kod adlı kişinin Mardin’de öldürülmesinin ardından bölgeye gelerek halkı provokatif eylemlerle yönlendirmeye çalıştığı iddiasıyla gözaltına alınan ABD Adana Konsolosluğu Tercümanı Hamza Uluçay'ın yargılanmasına devam edildi.

Hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan davanın ikinci duruşması Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Halkı, PKK adına provokatif eylemlerle kışkırtmaya çalıştığı iddiasıyla 22 Şubat’ta tutuklanan Uluçay, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılırken, aynı dosyada tutuksuz yargılanan Mardin Barosuna kayıtlı avukat Hüseyin Cangir duruşmaya katılmadı.

Duruşmada ifadesi alınan tercüman Hamza Uluçay, suçlamaları reddederek hiçbir terör örgütü ile ilişkisinin olmadığını iddia etti.

Hakkındaki iddiaları cevaplayan Uluçay, isnat edilen suçlamaların çoğunu konsolosluk görevlisi olarak yerine getirdiğini anlattı.

Konsolos görevlisini damadının ismi üzerinden savundu

Duruşmada Hamza Uluçay'ı savunan avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu ve isnat edilen iddiaları kabul etmediğini söyledi. Avukat, müvekkilinin Türk adet ve geleneklerine bağlı bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak iki çocuğunun olduğunu ve Metehan isminde bir damadının olduğunu belirterek, "Bir Türk büyüğünün ismini alan damada sahip müvekkilime yapılan suçlamaları kabul etmiyorum." şeklinde savunma yaptı.

Duruşmayı 14 Mart 2018 tarihine erteledi

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, Hamza Uluçay'ın evinde yakalanan ve adli emanette bekletilen Kürtçe kitapların içeriğinin tespiti için Kürtçe bilen bir bilirkişi görevlendirilmesine karar verdi.

Uluçay'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 14 Mart 2018 tarihine erteledi.

İddianame

İddianamede, 22 Şubat'ta Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne, ABD Adana Konsolosluğunda çalışan Uluçay ve Kızıltepe ilçesinde avukat Cangir hakkında Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerince yapılan operasyonları provoke etmek ve köylerdeki vatandaşları sokağa dökmek için çalıştıkları ve PKK ile bağlantılı oldukları yönünde ihbar yapıldığı bildirildi.

Uluçay'ın PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG içerisinde faaliyet yürüten örgüt mensuplarının çatışmalarda uzuv kaybı ve kalıcı sakatlığı gibi durumlarda tedavi edilmeleri için Suriye'nin Kamışlı bölgesine protez merkezi kurulması çalışmasında yer aldığı belirtilen iddianamede, avukat Cangir'in ise PKK/KCK adına faaliyetlerde bulunduğu kaydedildi.

FETÖ’ye yönelik operasyonlarda elde edilen 1 dolarların hatırlatıldığı iddianamede, Uluçay'ın evinde yapılan aramada 21 adet 1 dolar ele geçirildiği ifade edildi.

İstenilen ceza

İddianamede, Hamza Uluçay ve avukat Cangir hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA Editör:
Etiketler: ABD, konsolosluk, görevlisinin, davasına, devam, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı