Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 11:48
 
Acıkan ve susayan bu kapıyı çalıyor
Kızıltepe ilçesine bağlı Yüceli Köyünde yaşayan 20 yaşındaki Emin Gökçen, evinin avlusunda otururken yoldan geçen bir yolcunun utana utana su istediğini görünce avlu kapısına “Acıkmış ve susamışsan çal kapıyı” yazdı.
YAŞAM Haberi
Acıkan ve susayan bu kapıyı çalıyor

Yüceli Köyünde yaşayan Emin Gökçen, yaptığı örnek davranışla büyük takdir topladı. 7 çocuklu Gökçen ailesinin çocuğu olan Emin Gökçen köyde ailesi ile birlikte yaşıyor. Gökçen bir gün evinin avlusunda annesiyle birlikte otururken yoldan ve bir yolcunun utana utana su istediğini görünce kolları sıvadı ve evinin dış kapısına “Acıkmış ve susamışsan çal kapıyı” yazdı.

 

Emin Gökçen, “Bu köyde doğup büyüdük. Meleğimiz çiftçilik, tarlayla uğraşıyoruz. Bu yazıyı yazmamın sebebi; geçenlerde bir aile geldi belli ki susamışlardı. Utanıyorlar bizden su istemekten. Annemle onları fark ettik. Sonra kadın kocasına diyordu ‘sen in su iste´ kocası kadına diyordu. Utanıyorlardı, çekiniyorlardı. Biz onları fark ettik kendimiz götürdük onlara suyu. Sonra insanların çekinmemesi için yazı yazmayı şey ettim ben.” dedi.
Köylüler tarafından büyük takdir toplayan Emin Gökçen sofralarının herkese açık olduğunu söylüyor. Gökçen, “Her insanı bekliyorum, öncelikle kendi hemşerileri sonra dışarıdan gelen her insana kapım açıktır. Yeter ki herkes elinden gelen her şeyi yapsın.” Şeklinde konuştu.

 

Gencin kapısını hastaları için bile çalanlar var

 

Gökçen şunları dile getirdi: “Hastamız var dut alabilir miyiz dedi. Dut pekmezi yapacaklar siyah dut, ‘hastamız var sizden biraz dut alabilir miyiz´ dedi. Buyurun dedik. Kapıyı, yazıyı görmüşler ‘bize ekmek lazım değil dut lazım´ dedi. Gelip aldılar.”
 

 

62 yaşındaki İbrahim Gökçen´de oğlunun bu örnek davranışı için iftihar ediyor. Gökçen, “Çok sevindim yani böyle bir çocuğa sahip olduğum için ben iftihar ederim. Onunla gurur duyuyorum. Gerçekten yani emeklerim boşa gitmemiş. Ben de öyle her zaman biri insanı doyurmak veya su vermek için her zaman bekliyorum.” diye konuştu.

 
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Acıkan, ve, susayan, bu, kapıyı, çalıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı