Haber Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 11:43
 
Başkan Türk fotoğraf sergisinin açılışına katıldı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ, "Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye Mardin'de Fotoğraflar" sergisine katılım sağladı.
KÜLTÜR Haberi
Başkan Türk fotoğraf sergisinin açılışına katıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesinde ki fotoğraf atölyesinde eğitim alan 17 gencin çektiği 250’den fazla eserin yer aldığı "Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye Mardin'de Fotoğraflar" adlı sergi açılışına katıldı. Eşbaşkan Türk, açılışta yaptığı konuşmada, "Mardin, tarihi bir kent, birçok inancın, kültürün bir arada kardeşçe ve demokratik bir anlayışla binlerce yıl beraber yaşadığı Mezopotamya’nın en önemli kenti” dedi. 

 

Mezopotamya’nın kültürünü Anadolu kültürüyle birleştirip, bu kültürü tanıtmak, sanatı ve kültürü geliştirmenin çok önemli bir görev ve bir sorumluluk olduğuna dikkat çeken Türk, “Şuna inanıyoruz ki kültürü ve sanatı gelişmemiş hiçbir halk, hiç bir toplum demokratik değerlere sahip olamaz, demokrasiyi kalıcı hale getirmez. Sanatın ve kültürün demokrasiye, değişime öncülük yaptığını hepimiz görüyoruz” diye belirtti.

 

Sanat ve kültürün gelişmesi için herkese hoşgörü ve insanca bakmak gibi bir sorumlulukla karşı karşıya olduklarını belirten Türk, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kusura bakmayın Sanat ve kültür diyoruz bunun üzerinde konuşmamız lazım ama sanat ve kültürün gelişmesi için herkese hoşgörüyle, insanca bakmak gibi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğumuzu da bilmemiz ve görmemiz gerekiyor. Gençlerimizin ve Sabancı Vakfının Mardin’e ve sanata katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Hepinizi tekrar saygıyla selamlıyorum."

Konuşmaların ardından Eşbaşkanlar, fotoğraf sanatçılarıyla sergiyi gezerek eserler hakkında bilgi aldı. 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Başkan, Türk, fotoğraf, sergisinin, açılışına, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı