Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 09:30
 
Çininin Sultanları ürünlerini sergiledi
Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezinde (ADEM) çini kursu gören kadın kursiyerler yıl boyunca yaptıkları ürünlerini görücüye çıkardı. Kadınların ürünleri katılımcılardan tam beğeni alırken, kursiyerlere sertifikaları verildi.
KÜLTÜR Haberi
Çininin Sultanları ürünlerini sergiledi

Kızıltepe Kaymakamlığı bölgemizde unutulmaya yüz tutan çini sanatını yeniden canlandırmak için  kolları sıvadı. Bu kapsamda ADEM’de Usta öğretici Sultan Çaça, tarafından ilk etapta 25 kadına çini sanatı öğretildi. Bir yıl boyunca çinin bütün detayları kadın kursiyerlere anlatıldı. Kursiyerler edindikleri bilgilerle bir birinden farklı ürünler üretmeye başladı. Kadın kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri Kızıltepe İlçe Öğretmen Evinde ‘Çininin Sultanları’ sergisiyle görücüye çıktı. Serginin açılışına Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mehmet Yüzer’ kurum müdürleri  ve vatandaşlar katıldı. Sergide birbirinden farklı 200 ürün görücüye çıktı. Ürünler vatandaşlardan tam not aldı.

 

Serginin açış konuşmasını yapan ADEM Müdürü  Aslı Gülden Çiçek, “Çini uzmanı Sultan Çaça’nın öncülüğünde 25 katılımcıya Mezopotamya’nın bir parçası olan çini sanatı en ince ayrıntısına kadar öğretilmiştir. Öğretmen evinde sergilediğimiz Çini Sultanlarının sergisindeki çalışmaların hepsi birer özel tasarımdır. Bize verdiği destek için ilçe Kaymakamımız belediye başkan vekilimiz Mehmet Yüzer’e başta kendi adıma ve ADEM adına teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

 

Görsel Sanatlar Öğretmeni, Araştırmacı Yazar, Sanat Tarihi ve Çini Uzmanı Sultan Çaça da şunları dile getirdi: “25 kursiyerimiz var. Burada yaklaşık 200 tane çalışmamız var. Kızıltepe’de  Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kursu biz verdik. Bunların hepsi özel tasarım ve yerel motif de kullandık. Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezinde yürütülen “Çini’nin Sultanları” projesi üç aşama şeklinde tasarlanmıştır. Projenin ilk aşaması dünyada ilk Çini üretimin yapıldığı bu bölgede günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı tekrar canlandırmak, yeni ustaların yetişmesine olanak sağlamaktır. Projenin ikinci aşaması ise; Mardin’in kültürel değerleri ele alınacaktır. Bunlar; Mardin tarihi yapıları ve yine Mardin’de yetişen Artuklu Sarayı başmühendisliğini yapmış dünyaca tanınan Sibernetik alanının en büyük dâhisi olarak kabul görülen Ebuliz El Cezeri’nin   kitabındaki buluşları Çini sanatıyla canlandırmak. Yapılacak olan bu Çini eserleri imkânlar çerçevesinde yurt içi ve yurt dışında sergilenerek Mardin’inin kültür ve turizm alanında tanıtılması hedeflenmektedir. Projenin üçüncü aşaması ise; Mardin’de tarihte ilk üretimin yapıldığı Telkâri Sanatı ve Çini Sanatını birleştirerek yeni ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayarak yeni bir istihdam alanının oluşmasını ve Mardin’in telkâri ve Çini’de markalaşmasının önünü açmaktır.”

 

Kursiyer kadınlar da ürünlerini sergilemenin mutluluğunu yaşadı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Çininin, Sultanları, ürünlerini, sergiledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı