Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:42
 
Gaziantep´in meşhur katmer tatlısı Kızıltepe´de
Türkiye´nin birçok yerinde farklı farklı şekillerde yapılan katmer tatlıların imparatoru olarak biliniyor. Gastronomi şehri Gaziantep´ten gelen tatlı lezzeti Kızıltepe´yi sardı. Kısa bir süre önce ilçede açılan salon müşterilerine eşsiz lezzetler sunuyor.
YAŞAM Haberi
Gaziantep´in meşhur katmer tatlısı Kızıltepe´de

Yufka, Antep fıstığı, şeker, tereyağı ve kaymak işte bunların hepsi birleşince ortaya tatlıların imparatoru katmer çıkıyor. Kahvaltı soflaralarının vaz geçilmezi olan katmer tatlısı şimdi de Kızıltepe Eski Hastane Caddesi´nde açılan Saygı Katmer ve Künefe salonunda.

 

Tatlı salonunda meyveli katmer, hasır gibi bir çok çeşidin yanısıra 30´a yakın künefe çeşidi de yapılıyor. Şanlıurfa Birecik´ten gelerek Kızıltepe halkını katmer lezzetiyle buluşturan Muftah Sadin Saygın, Cemil Saygın, müşterilerinin hayal ettiği her çeşit künefe ve katmeri yapıyor.

 

Katmerin sofralara yolculuğu

Bir gün boyunca bekletilen hamur açılıyor. Yaklaşık bir metrekare açılan hamurun içine bolca Antep fıstığı, şeker ve kaymak konuluyor. Yağ ile birlikte kare şeklinde katlanan katmer kısık ateşte ocağın üzerine sürülüyor. Katmerin pişme işlemi 10 ile 15 dakika arasında değişiyor. Özellikle Gaziantep´te gelin ve damadın ilk günkü kahvaltı sofrasını da süsleyen katmerin bir çok çeşidi yapılabiliyor.

 

 

Altın rengi tel kadayıfın peynirle uyumu

Altın rengi tel kadayıf arasından süzülen peynirin damaklarımızda bıraktığı eşsiz tat künefe. Ham maddesi sadece un ve su alan künefe damaklarımıza eşsiz bir lezzet bırakıyor. Tel kadıyıf tere yağı ile harmanlanıyor. Kırılan tel kadayıf bakır tepsiye yerleştiriliyor. Ardından peynir iyice yayıldıktan sonra yine bir tel kadayıf katmanı ile üzeri kapatılır. Ardından kısık ateşli ocağı bırakılır. Pense ve bıçak yardımıyla tepsi sürekli döndürülür. Çünkü tepsinin her tarafı ısıdan eşit miktarda pay almalı. Daha sonra künefe ters- düz aşamasına getirilir. En son olarak pişen künefenin üzerine şerbet dökülür ve künefe servise hazır hale gelir.

 

Acılı Künefe

Acılı künefe´nin de yavaş yavaş rağbet gördüğünü anlatan künefe ustası Cemil Saygın, “Biz Urfalıyız dedik daha önce baklavanın acılısını yaptılar biz de künefenin acılısını yapalım dedik. Acılı künefe artık yavaş yavaş rağbet görüyor. İçerisinde peynir var,  hamurun üzerine domates, pul biber ve ardından yeşil biberi koyuyoruz. En son olarak normal künefe gibi pişiriyoruz. En son üzerine kaşar peynir  ve ketçap ile mayonezle süsleyip ikram ediyoruz.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gaziantep´in, meşhur, katmer, tatlısı, Kızıltepe´de,
Yorumlar
Haber Yazılımı