Haber Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 10:38
 
İzmit’ten gelerek Mardinli kadınlara el sanatı öğretiyor
Kocaeli İzmit’ten gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Deri Kırk Yama Sanatçısı Yasemin Akbulut, Mardin’in Kızıltepe İlçesi Lider Kadın Derneği’nde 10 kursiyer kadına deri kırk yama çanta yapım tekniklerini öğretiyor.
KÜLTÜR Haberi
İzmit’ten gelerek Mardinli kadınlara el sanatı öğretiyor

Unutulmaya yüz tutmuş Türk el sanatları arasında bulunan deri kırk yama sanatı Kültür ve Turizm Bakanlığı Deri Kırk Yama Sanatçısı Yasemin Akbulut, ve Lider Kadın Derneği girişimleriyle Kızıltepe’de yaşatılacak. İzmit’ten gelen Akbulut, dernekte açılan kursta 10 kadına deri kırk yama çanta yapım tekniklerini öğretiyor. Kısa sürede birbirinden güzel el emeği göz nuru çantalar üreten kadınlar, yaptıkları ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sunmak istiyor.

 

“Bu gibi çalışmaları yaygınlaştırmak istiyoruz”

Proje hakkında konuşan Yasemin Akbulut, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın deri kırk yama kültür sanatçısıyım. Burada hanımlara deriden kırkyama tekniğiyle çantalar yaptırıyoruz. Malzemelerimizi deri konfeksiyonlarından artık olan bazı malzemeleri temin ederek renkleri birbirine uydurarak güzel ürünler çıkarmaya çalışıyoruz. Çantalar, takılar ve ev aksesuarları gibi çalışmalar yapıyoruz. 10 tane kadın kursiyerimiz var. Hepsi farklı çalışmalar yapıyor. Burada çıkan ürünlerin görücüye çıkıp satılmasını istiyoruz. Bu gibi çalışmaların daha çok yaygınlaşmasını istiyoruz” dedi.

 

Kursiyerlerden Emine Türker ise “Hocamız İzmit’ten geldi bize çanta yapımını öğretiyor. Kırkyama çantalarını yapıyoruz. Bu çantaların dikimlerini öğreniyoruz. Malzemelerimiz de derinden oluyor. Oldukça hoş vakit geçiriyoruz. Kendimizi biraz daha geliştirip ekonomik olarak ailemize destek olmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Birgül Oral, “Ben burada biçki dikiş hocalığı yapıyorum. Kadın kursiyerlerle birlikte deri çanta yapıyorum. Hoca bize kırk yama çanta yöntemini gösteriyor. Lider Kadın Derneği’ne gelen kadınlarımız yaptıkları el sanatları sayesinde para da kazanıyor. El sanatları dalında da kendimizi geliştiriyoruz.  Lider Kadın Derneği hem çocuklarımız için hem de kadınlarımız için çok güzel bir dernek” şeklinde konuştu.

 

Kırkyama; bir dönem yoksul kesimin giyim ihtiyacını karşılamak adına çeşitli bez parçalarının bir araya getirilerek ve değişik şekillerde desenler verilerek dikilmesi sonucunda ihtiyaç için yapılan bir el sanatıdır.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İzmit’ten, gelerek, Mardinli, kadınlara, el, sanatı, öğretiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı