Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 10:57
 
Kadim Mardin kültürü modern turizm ile can bulacak
Mardin Artuklu Üniversitesi, PTT Genel Müdürlüğünden kiralanarak Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak kullanılan Şahtana Konağı’nı Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesine devrederek fakülte öğrencilerine uygulamalı eğitim imkânı tanıdı.
KÜLTÜR Haberi
Kadim Mardin kültürü modern turizm ile can bulacak

Mardin Artuklu Üniversitesi,  PTT  Genel Müdürlüğünden kiralanarak Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak kullanılan Şahtana Konağı’nı Artuklu Üniversitesi  Turizm Fakültesine devrederek fakülte öğrencilerine  uygulamalı eğitim imkânı tanıdı.

 

Turizm Fakültesi  Gastronomi Bölümü öğrencileri tarafından uygulamalı ders niteliğinde ikramların sunulduğu  devir teslim programına;  MAÜ  Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,  Genel Sekreter Mustafa Öztürk, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Lokman Toprak, Genel Sekreter Yardımcısı M. İkbal Saylık, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Evindar Yeşilbaş’ın  yani sıra  gazeteci yazar Ahmet Tezcan ile  yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

 

 Sosyal Tesis işletmesinin Fakülteye devredilmesi ile Turizm ihtisas üniversitesi olma hedefinin ilk adımının atıldığını belirten Özcoşar;

 

“Bölgenin kadim şehri olan Mardin’in modern turizm uygulamaları ile şahlanacağına inanıyorum.  Mardin Turizminde kültür ve inanç bakımından üst düzey bir çizgi yakaladık.

Kadim kültürümüze ait gün yüzüne çıkarılmamış yemek çeşitleri ile taçlandırılacak olan Otelimizi profesyonel yaklaşımlarla Mardin’in örnek bir tesisi olarak uygulamaya koyacağız.” dedi.

 

Gastronomi alanında Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin ödül aldığını hatırlatarak konuşmasına devam eden Özcoşar,

 

“Mardin mutfağının yeni modern yorumlar ile dünyaya tanıtılmasını istiyoruz. Turizm Fakültemizde yer alan  Gastronomi Bölümü, Mardin mutfağını zirveye taşıyacak, özgün ve etkin sunum hizmet kalitesine eşlik edecek tarihi mekan ambiyansı ile Osmanlı Saray’ını aratmayacak düzeye taşınacaktır. 

Enerjik, etkin, dinamik kadromuz,  Mardin’in turizm sektörüne akademik bir yorum katarak konaklama inceliklerinin yeniden yapılandırılması sağlayacak ve bölgede  fark yaratacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kadim, Mardin, kültürü, modern, turizm, ile, can, bulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı