Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 11:19
 
Kadınların erbane performansı alkış alıyor
Erbane grubu kuran kadınlar yöresel kıyafetleriyle sahneye çıkmaya başladı.
KÜLTÜR Haberi
Kadınların erbane performansı alkış alıyor

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde erbane eğitimi alan kadınların performansı göz dolduruyor. Yaklaşık 2 yıldır erbane eğitimi gören kadınlar yöresel kıyafetlerini giyerek artık özel günlerde sahneye çıkmaya başladı.

 

Kızıltepe  Lider Kadın Derneği bünyesinde kurulan Erbane kursunda yaklaşık 2 yıldır 40 kadın eğitim görüyor. Bu kültürü yaşatmak için yola çıkan kadınlardan 15’i artık profesyonel olarak özel gün ve etkinliklerde sahneye çıkıp performanslarını sergiliyor. Kursiyerler arasında ev hanımı da var öğrenci de var. Hünerli kadınlar, yöresel kıyafetlerini giyerek Kürtçe, Türkçe ve Arapça şarkılar eşliğinde Erbane vuruyor. Kızıltepe’nin hünerli kadınları Midyat, Viranşehir gibi ilçelerde sahne aldıklarını artık yüresel kıyafetlerini giyerek şehir dışında da sahneye çıkmak istediklerini vurguladı.

 

 

Kadınlar erbane kursu sayesinde hem sosyalleşiyor hem de hoşça vakit geçiriyor. Kadın kursiyerlerden Sevim Turgay, “36 yaşında ev hanımıyım. Bir buçuk yıldır buraya geliyorum. Memnunuz. Geliyoruz burada huzur buluyoruz” dedi.

 

Rozerin Abik ise “Gitmediğimiz yerlere gittik, sahne ile insanlarla iletişimimiz daha çok gelişti, sahneye çıktığımız zaman artık inşaların yüzlerine bakabiliyoruz. Eskiden utangaçtık artık tedirgin olmadan kendimizi ifade edebiliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Erbane Eğitmeni  Arife Abik de “Lider Kadın Derneği olarak yaklaşık iki yıldır kadınlarımıza erbane eğitimi veriyoruz. Burada kadınlarımızla birlikte güzel vakit geçiriyoruz. Sadece erbane eğitimi almıyorlar burada bir aile gibi sıkıntılarını da dinliyoruz. Kadınlarımız artık sahneye çıkmaya başladı. 40 kadın burada eğitim görüyor. Bu kadınlarımızdan 15’i sahne almaya başladı. Etkinliklerde artık yer alıyoruz” açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadınların, erbane, performansı, alkış, alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı