Haber Detayı
06 Ocak 2018 - Cumartesi 20:31
 
Kırsal Mahallelere Taziye Evi Müjdesi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman kent genelinde taziye evi olmayan mahallelere müjde verdi. Yaman, “Yıl içinde 300 adet taziye evini kırsal mahallerimize yaparak büyük bir eksikliği gidereceğiz” dedi.
GÜNCEL Haberi
Kırsal Mahallelere Taziye Evi Müjdesi

Mardin Büyükşehir Belediyesi kent merkezi ve kırsal mahallelerde değişimi yaşatmak adına çalışmalara başladı. Alt yapıdan üst yapıya kadar mahallelerin eksikliklerini bilen Belediye, bu kapsamda yol haritasını çizdi. Kırsal mahallelerin sorunlarının çözülmesi yönünde de hareket eden Belediye, en büyük isteklerin başında yer alan taziye evlerini yapılması için harekete geçti. İl genelinde bulunan 700 kırsal mahalleden 300 adedi Belediye çalışmalarıyla taziye evine kavuşacak. Eksikliği hissedilen 200 taziye evi ise 2018 yılı içinde tamamlanacak.

Kırsal mahallelerimiz yaşanabilir olacak

Konu hakkında bilgi veren Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Amacımız tüm kırsal mahallerimizin eksikliklerini gidererek daha yaşanabilir kılınmasıdır” dedi. Yaman şunları kaydetti: “Kentimizde kısa sürede hak ettiği değişimi yaşatmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Özellikle Belediyelerin çalışma mevsimi olan Yaz aylarına girmemizin akabinde bütün birimlerimizle sahadayız. Kırsal mahallelerimizin de hak ettiği yerlere gelmesi adına projelerimiz söz konusudur. Özellikle kırsal mahallelerimizin yol sorununu kökten bitirmek için mücadele ediyoruz. Bunun yanında kırsal mahallerimizin beklentilerine cevap vermek için de harekete geçtik. Bu nedenle bütün köylerimizin park gibi sosyal alanlara kavuşması için yaptığımız çalışmaların yanında taziye evleri için de projelerimizi hazırladık” diye konuştu. ,

Mahallerimizin taziye evleri eksiği bitecek

Kentte taziye kültürünün önemine değinen Yaman, “İlimizde taziye kültürü en anlamlı şekilde yaşanmaktadır. Hemşehrilerimiz hayatlarını kaybeden yakınlarına son görevlerini taziye evleri aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Biz bu kültürün hak ettiği mekanlarda yaşatılmasını istedik. İl genelinde bulunan 700 mahallemizde taziye evleri konusunda çalışmalar yaptık. Taziye evi olmayan mahallemizin kalmaması için planlamalarımızı yaptık. Kırsal mahallelerimizde yaklaşık 500 taziye evi eksikliği söz konusudur. Bazı mahallelerimizde hiç taziye evi yokken, bazılarında ise yapım aşamasında yarım kaldığını tespit ettik. Belediye olarak bu yıl içinde 300 adet taziye evini kırsal mahallerimize kazandıracağız” ifadeleriyle sözlerine son verdi.
Öte yandan ihlasi tamamlanan 100 taziye evinin yapımına kısa sürede başlanacağı öğrenildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kırsal, Mahallelere, Taziye, Evi, Müjdesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı