Haber Detayı
02 Eylül 2019 - Pazartesi 10:22
 
Kızıltepe'de 1 Eylül Dünya Barış Günü yürüyüşü
1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında Mardin'de KESK, DİSK, TMMOB, Mardin Tabip Odası ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirildi. Kızıltepe ilçesinde gerçekleştirilen yürüyüş, Öğretmenevi'nin önünde başladı. Grup Özgürlük Meydan’ına gelerek atılan sloganların ardından bir basın açıklaması yaptı.
- Haberi
Kızıltepe'de 1 Eylül Dünya Barış Günü yürüyüşü

Yürüyüşe HDP Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ile Ebru Günay, Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki, Şanlıurfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü ile Nusrettin Maçin,görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, KESK, DİSK, TMMOB, Mardin Tabip Odası temsilci ile üyeleri, HDP ile BDP ilçe başkan ve yöneticileriyle partililer ve vatandaşlar katıldı.

 

Vatandaşlara seslenen Ahmet Türk’ün gündeminde kayyum ataması vardı. Türk, “ Bugün bütün Türkiye, bütün dünya Mardin Belediyesi’nde, Van Belediyesi’nde, Diyarbakır Belediyesi’nde kayyumların ne yaptığını, nasıl davrandığını çok iyi biliyorlar. Bu sefer tehditler başladı. Eğer biz tehditlere boyun eğseydik 46 yıl bu siyaseti sürdürmezdik. Tehditlere boyun eğseydik bugün farklı yerlerde ve mekanlarda olurduk” şeklinde konuştu.

 

 

Türk sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz biliyoruz ki; Ortadoğu’da ancak demokratik bir sistem halkların ortak değerler etrafında buluşması ile bütün bu sıkıntıları aşabiliriz. Bu kirli savaştan kurtulabiliriz. Çatışmalı ortamlardan kurtulabiliriz. Yeniden demokratik değerler etrafında tüm halkımızı insanlarımızı bütünleştirebiliriz. Demokrasi mücadelesi kutsaldır. Adalet mücadelesi kutsaldır. Bugün baskı ortamında olduğumuz için insanlarımız tepkilerini gösterecek bir ortamdan uzak. Ama şuradan sesleniyorum. Ey halkımız, ey vicdan sahibi insanlar, ey demokrat insanlar; gelin düşüncelerinizi burada açıkça ifade edin. Korkmayın çekinmeyin."

Ahmet Türk’ün konuşmasının ardından 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik ile ilgili KESK Şubeler Platformu adına okunan basın açıklamasından sonra HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de, Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyım atanma sürecini anlattı.

 Polis’in yoğun güvenlik tedbirleri aldığı yürüyüş ve basın açıklaması yapılan konuşmaların ardında sona erdi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kızıltepe'de, 1, Eylül, Dünya, Barış, Günü, yürüyüşü,
Yorumlar
Haber Yazılımı