Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 16:54
 
Kızıltepe'de kadın ve erkekler kadın şiddetini konuştu
Lider Kadın Derneği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü münasebetiyle 'Erkekler ile Söyleyişi' programı düzenledi. Programda konuşan Lider Kadın Derneği Başkanı Leyla Yanar Onur, "Kadın ve erkekler birlikte bu mücadelenin içerisinde olacağız." dedi.
GÜNCEL Haberi
Kızıltepe'de kadın ve erkekler kadın şiddetini konuştu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında  programlar devam ediyor. Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezinde Lider Kadın Derneği, Muhtarlar Derneği ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) ortaklaşa 'Erkekler ile Söyleyişi' programı düzenledi.  Erkekler davetli olarak katıldıkları programda çikolatalarını kadınların ellerinden aldı. Davetlilerin masalarına kırmızı ve beyaz karanfillerin bırakılması dikkat çekti. Programda Lider Kadın Derneği erbane grubu bir müzik dinletisi sundu.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Lider Kadın Derneği Başkanı Leyla Yanar Onur, derneklerinin  faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.  Toplumun en hassas gruplarından olan  kadın ve çocukların eğitimleri ve korunma hizmetlerinden faydalanmalırı için çalıştıklarını söyledi. Program hakkında da konuşan  Başkan Onur, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamın bugün bir program düzenledik. Bu programlarımız bir haftadır devam ediyor. Bugünde  erkeklerin kadın şiddetine hakkında  fikir sahibi olması için, kadının hayatında tarihten buyana neler görmüş erkekleri de bu mücadeleyi anlatmak ve onları bu mücadelenin içine katmak istiyoruz.  Kadın ve   erkekler birlikte bu mücadelenin içerisinde olacağız." dedi.

 

'KADIN ŞİDDETİ EN AZ BÖLGEMİZDE YAŞANILIYOR'

Kadın şiddetinin en az yaşanıldığı bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğunu belirten MTDF Başkanı Mehmet şerif Öter, "Bizim örf ve adetlerimiz, milletimizin inancı güçlü olduğu için ve dinimizin kadına verdiği önemden dolayı şiddet burada daha az oluyor.  Bugün bu programda da kadınlarımız erkelerin de kadına karşı verilen şiddetin önlenmesi mücadelesi içerisinde olması için erkekleri de davet ettiler. Ailenin kıymeti burada anlaşılıyor. aile huzurluysa devlette, toplumda huzurlu olur. Bunun için bu program çok önemli. Kimsenin kimseye şiddet uygulamaya hakkı yok.  Sadece dayakla yapılan şiddet değil, her türlü şiddet olmamalı. Kadına karşı yapılan şiddette erkeğin evden uzaklaştırılması çok uygun değil. Bunun yerine kurulan komisyonla bu ailenin kurtarılması için ne gerekiyorsa yapılmalı. Çünkü aile çok önemlidir. Kadına karşı yapılan şiddete ilk önce erkeklerin karşı gelmesi gerekiyor. Kadın çok önemlidir." diye konuştu.

 

Mardin Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Destek Derneği Başkanı Adnan Yalçın da "Erkekler kadına şiddet uygulamamalı  çünkü bu dilimizde de 3 kelime ile kadına verilen önemi gözler önüne seriyor." dedi.

 

Program Kırıkkale Üniversitesi  Öğretim Üyesi YRD. DOÇ. Hidayet Şefkatli Tuksal'ın konuşmasıyla son buldu.

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kızıltepe'de, kadın, ve, erkekler, kadın, şiddetini, konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı