Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 07:43
 
Kızıltepe’de sahura kadar satranç oynuyorlar
Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilciliği ve Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Kızıltepe’de ‘Hikmet Usta Sahur Satranç Turnuvası’ düzenlendi. Turnuva 7’den 70’e büyük ilgi görüyor. Yüresel kıyafetiyle oyuna katılan vatandaşların yanı sıra Türkiye satranç 1’incisi 7 yaşındaki Baver Yılmaz ve dünya 8’incisi 7 yaşındaki Tuana Abak da etkinliğe renk kattı.
SPOR Haberi
Kızıltepe’de sahura kadar satranç oynuyorlar

Kızıltepe’de teravih namazından sonra vatandaşlar birlikte vakit geçirsin diye Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilciliği ve Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Kızıltepe’de Hikmet Usta Sahur Satranç Turnuvası düzenlendi. Şelale kafede yapılan etkinliğe büyük bir ilgi vardı. Turnuvada Türkiye satranç 1’incisi 7 yaşındaki Baver Yılmaz ve 7 yaşındaki Dünya 8’incisi Tuana Abak da yine hünerlerini sergiledi. Genci ve yaşlısı hep birlikte sahur saatine kadar satranç oynayan iki gün boyunca kıyasıya yarışacak. Yarışmaların ardından katılımcılara mırra, çiğköfte ve tatlı ikramında bulunuluyor.

 

Turnuvaya köylerden de ilgi büyük

Turnuvanın Kızıltepe’de farklı kesimleri bir araya getirdiğini anlatan Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Avukat Nazan Kaya, “Mardin ili ,satranç sporunu çok seviyor. 10.000’den fazla lisanslı sporcusu ile biz büyük bir satranç ailesiyiz. Yıl içinde onlarca turnuvada yüzlerce sporcu yarışıyor. 4 yaşından 80 yaşına kadar, imamlardan öğrencilere her yaş grubundan sporcu bugün sahura kadar  Satranç Turnuvasında yarışıyor. 100’e yakın sporcu 2 gün boyunca yarışmaya devam edecek. Şehirde olduğu kadar köylerde de olağanüstü bir ilgi var. Yeni sloganımız “Sahura kadar satranç” Kahvelerde oyun oynayan yetişkinleri açık alanlarda satranç oynamaya davet ediyoruz. Etkinliğimiz Türkiye’de kendi alanında ilk ve tek. Kızıltepe, iddialı oyuncularla ,milli sporcularıyla satrancın merkezi olmaya aday. Ayrıca bizi yalnız  bırakmayan Kızıltepe Kaymakamımız Mehmet Yüzer’e, Mardin Gençlik Spor İl Müdürü Hadi Çomaktekin’e, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine,  güzide basın mensuplarına ,Kızıltepe’nin değerli esnafı Hikmet Ölçer’e, sporcu ve aileleri ile görev alan hakemlerimize teşekkür ederiz. ”dedi.

 

AK Parti Mardin Eski İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, “Satranç sporunun Mardin’imizde yayılması için yapılan güzel bir etkinlikti e bizde buna katılma şansı bulduk. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Anaokul öğrencilerinden tutun bürokrasinin farklı kesimlerine kadar bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin iştirak ettiği bir etkinlik oldu. Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimi adına bu tür etkinliklerin devamı ilimize bir katkı sunacaktır.  İftar sonrası yapılan bu etkinliğe  çocuklarımızın ve gençlerimizin zihin gelişimine katkı sunan böyle bir etkinlikte bulunmak beni de sevindirdi.” şeklinde konuştu.

 

Sahur vaktine kadar süren etkinliğin ilk ayağı yapılan çiğköfte, tatlı ve mırra ikramından sonra son buldu. Program bugün yine teravih namazından sonra başlayacak. 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kızıltepe’de, sahura, kadar, satranç, oynuyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı