Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 18:04
 
Konya Milletvekili Mardin’de artan koronavirüs vaka sayılarını Meclis’e taşıdı
Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Batman, Diyarbakır ve Gaziantep illerinde artan koronavirüs vaka sayısını TBMM’ye taşıdı.
POLİTİKA Haberi
Konya Milletvekili Mardin’de artan koronavirüs vaka sayılarını Meclis’e taşıdı

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Mardin, Şırnak, Batman, Diyarbakır ve Gaziantep illerinde son günlerde artan koronavirüs vaka sayısını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 5 maddelik soru önergesi olarak sundu.

 

Sunulan soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:
Tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 salgını ile mücadele devam ederken ikinci dalga riskleri de tartışılmaktadır. Ülkemizde de kontrollü normalleşme kararıyla birlikte bu risk tartışılmakta ve süreç kamuoyu tarafından tedirginlikle takip edilmektedir. Mardin, Şırnak, Batman, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimizde son günlerde vaka sayılarının artmış olduğu, tıbbı mücadele ile birlikte doktor sayısının yetersiz kaldığı iddiaları gündeme gelmiştir. Bakanlığınızın yayınladığı günlük durum raporlarına göre bahsedilen illerimizin bulunduğu bölgede Temmuz ayı içerisinde vaka sayılarında artış gözlenmektedir. Bölgede vaka sayılarının kontrolden çıktığı ve açıklanan resmi vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1-) Mardin, Şırnak, Batman, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimizin bulunduğu bölgede tıbbi müdahalenin ve doktor sayısının yetersiz olduğu iddiaları doğru mudur

2-) Bu illerimizde Pandemi Hastanesi olarak hizmet sağlayan sağlık kuruluşlarının illere göre sayısı ve yatak kapasitesi kaçtır

3-) Bölgede vaka sayılarının kontrolden çıktığı ve kayıt altına alınmaya çok sayıda vakanın bulunduğu iddiaları doğru mudur?

 

4-) Bölgede vaka sayılarını arttıran sebepleri tespit etmek ve bu sebepleri ortadan kaldırmak amacıyla Bakanlığınızca yürütülen ayrı bir çalışma var mıdır?

5-) Önümüzdeki süreçte bölgeye yeni tıbbi materyal göndermeyi ve ilave sağlık personeli tayin etmeyi kapsayan bir çalışmanız olacak mıdır?

ETİKETLER: 
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Konya, Milletvekili, Mardin’de, artan, koronavirüs, vaka, sayılarını, Meclis’e, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı