Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 21:21
 
Mardin'de 660 milyon liralık iki tesisin temelleri atıldı
Mardin'de 660 milyon liralık iki tesisin temeli Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla atıldı. Törende konuşan Bakan Eroğlu, "GAP ile dünyaya gıda arz eden bir bölge olacağız." dedi.
GÜNCEL Haberi
Mardin'de 660 milyon liralık iki tesisin temelleri atıldı

Mardin Depolaması Cazibe Sulaması ile Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalı'nın temel atma merasimi, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilk olarak Mardin Valiliğini ziyaret etti.

Bakan Eroğlu'na TBMM İdare Amiri Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karaca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ve Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş eşlik etti.

Valilik bahçesinde fidan diken ve şeref defterini imzalayan Bakan Eroğlu, daha sonra Vali Mustafa Yaman'dan kent hakkında brifing aldı.

Eroğlu daha sonra Valilik Toplantı Salonu'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, ardından Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'ndeki toplu temel atma merasimine katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de devasa projelerin temel atma törenlerinin artık sıradan hale geldiğini söyledi.

Mardin'de dağı ve taşı fidanlarla buluşturduklarını ifade eden Bakan Eroğlu, "Biz fidan dikiminde başarılar elde ettik 4 milyar fidanımızı da Edirne'de diktik. Mardin de de fidan dikimlerimizi devam edecek." dedi. 

Mardin'in su sıkıntısını bitiriyoruz

Mardin'deki su sıkıntısını hatırlatan Eroğlu, "Bu konuda bizlere Kızıltepe ile ilgili su sorunları geliyordu. Bu konuda kolları sıvadık ve tebdili kıyafetle Midyat'ı gezdik ve Beyaz Su'yu Mardin'e kazandırdık. Suyumuzu Mardin merkez ve Kızıltepe'ye getirdik. Hatta suyu, Kızıltepe deposuna kadar götüremediği için depoya bile biz götürdük. Yetinmedik, Yeşilli ve Kabala gibi yerlerin su sorununu da bitirdik." diye konuştu.

"Baraj ve göletlerin yüzde 75'i bitti"

Eroğlu, "Mardin GAP bölgesi içinde yer alıyor. Sayın Başbakanımız GAP'ı çok yavaş gittiğini bizlere beyan edince GAP eylem planını hazırladık. Ödenekler arttı ve bizler de yıldırım hızıyla tesisleri yaptık. Baraj ve göletlerin yüzde 75'i bitti. İçme suyu konusunda yüzde 95 başarıya ulaştık. Sulama ve dere ıslahlarında muazzam işler yaptık. GAP bölgesinde Orman Bölge Müdürlüğü'nü kurduk. Orman köylerimizi destekler sağladık." dedi.

"GAP Projesi dünyayı doyuracak"

660 milyon liralık iki projenin temel atma töreni için toplandıklarını belirten Eroğlu, temeli atılan projeler hakkında şunları aktardı: "Mardin'de su çok önemli. Çünkü Mardin'de su olduğu zaman yılda 3 kez mahsul alınabiliyor. Bunun için Atatürk Barajı'ndan suni nehir yapmamız gerekiyordu. Bu konuda Türkiye'nin en uzun suni nehri 221 kilometre ile yaptık. 135 Milyon metreküp su ihtiyacını karşılayacak çalışma yapıyoruz. Bu çalışma ikinci etapta daha da ilerleyecek. Bu çalışmalarla burada muhteşem bir sulama yapacağız. 2018 yılı sonunda 160 bin dekar, daha sonra 400 bin dekarda çiftçi kardeşlerimiz her yıl 400 milyon lira gelir elde edecek. Dünyada yakın gelecekte gıda arzı ve gıda sorunu olacak. GAP ile tüm dünyaya gıda arz eden bir bölge olacağız. İkinci GAP eylem planı açıklandığında 2019 yılı sonuna kadar eylem planı hazırladık. GAP'ta hedefimiz 2019 yılı sonuna kadar tüm hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. İşte biz de burada GAP'ın son adımlarından birisi olan 2 dev tesisin adımlarını atıyoruz. 2003 yılında burada hiçbir yatırım yoktu. O zamanın parasıyla 1 milyon ödenek konulmuş bir yerdi Mardin."

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman ise, Dargeçit, Ömerli ve Yeşilli ishale hatları için DSİ tarafından milyon lira destek sağlandığını söyledi.

Törende TBMM İdare Amiri Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu da birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmaların ardından "Mardin Depolaması Cazibe Sulaması" ile "Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalı" temel atma merasimi gerçekleştirildi.

Bu arada yapılan kurada ismi çıkan çiftçilere, tarım ve hayvancılığı alanında başvurdukları hibe ve destekler verildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin'de, 660, milyon, liralık, iki, tesisin, temelleri, atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı