Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 08:19
 
Mardin'de gıda ve tarım fuarı açıldı
Kızıltepe İlçesinde MAGROTEX 19 Uluslararası 6. Gıda ve Tarım Fuarı açıldı. Yaklaşık 100 bin ziyaretçinin gelmesinin beklendiği fuarda 150 firmanın ürünleri sergilendi. Fuarın, 4 gün boyunca açık kalacağı kaydedildi.
EKONOMİ Haberi
Mardin'de gıda ve tarım fuarı açıldı

Davul zurna eşliğinde yapılan açılışa Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Zümrüt Fuarcılık Genel Koordinatörü Mehmet Ünal, Mardin Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Vedat Durak, STK temsilcileri ve çok sayıda iş adamı katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Zümrüt Fuarcılık Genel Koordinatörü Mehmet Ünal, Bu yıl 75 firmanın katıldığını yurt içi ve yurt dışından doğrudan temsilcileri kanalıyla toplamda 150 firmanın ürünleri sergilendiğini hedefin 100 bin ziyaretçiye ulamak olduğunu söyledi.

 

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, konuşmasında şunları söyledi: “Geçmişten bu yana Mardin ve Türkiye bir tarım ülkesi  ve bütün dünyada bilinen üreten ihraç eden bir ülke ama bu gün maalesef tarım ürünlerini bile ithal eden bir ülke durumuna geçtik. Patatesin soğanın mısırın ve buna benzer ürünlerin ithal edildiği bir Türkiye ye dönüştük. Aslında büyük bir yanlışlık var. Tarımın çok önemli olmadığını düşünenler aslında büyük bir yanılgı içinde eğer b ir ülkede emekçi çiftçi tarımla uğraşan üretenler gerçekten bu gün kendini yaşatacak bir noktada değilse bu ülkenin ekonomisini gün geçtikçe kötüleşmesi anlamına gelir. Bu gün Mardin’i çok iyi biliyoruz. Ortadoğu ülkelerine ihracat yapan çok büyük firmalarımız var. Organize sanayi belki bu bölgenin ihracatının yüzde 70’ni gerçekleştiren bir noktaya geldi ama ne yazık ki bütün bu firmalarımız adeta iflasla karşı karşıyadır. Yanlış yapılan ithalat rejiminden dolayı bu gün gerçekten çok zor durumdadır. “

 

Çiftçilerin bu bir fuarda olduklarını kaydeden Türk, “Rengarenk model model traktörlerle makinalarla karşı karşıyayız ama çiftçimiz onları alacak noktada değil. Artık ilacını gübresini mazotunu temin edecek bir noktada olmadığını görüyoruz. İnanıyorum ki Türkiye’de özgürlükçü demokratik bir anlayış halkın yarattıklarına ürettiklerine değer veren bir anlayış gelişir ve hepimiz bu ülkede birlikte bu ülkenin kalkınması için çaba içinde oluruz." dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mardin'de, gıda, ve, tarım, fuarı, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı