Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 08:51
 
Mardin’de sosyal mesafeli bayram sevinci
Mardin merkez ve ilçelerinde teşrik tekbirleri ile camilere akın eden vatandaşlar, namaz sonrası camide sosyal mesafeli “gönül selamı” bayramlaşılarak Kurban Bayramını büyük bir sevinç ile karşıladılar.
KÜLTÜR Haberi
Mardin’de sosyal mesafeli bayram sevinci

Allah’ın Müslümanlara bir ikramı olan bayram, yurdun dört bir tarafında büyük bir coşkuya sahne oluyor. Kurban Bayramı'nın heyecanıyla güne başlayan Mardinliler, çocuklarını da yanlarına alarak camilere akın etti.

 

Mardin merkez Artuklu ilçesindeki Ulu Camii, Fuat Yağcı Camii, Kuba Camii, Şakir Nuhoğlu Camii, Kızıltepe Yeni Camii, Ulu Camii, Nusaybin Zeynel Abidin Camii, Midyat Hacı Kasım Altunkaya Cami gibi büyük camiler, sabahın erken saatlerinden itibaren dolup taştı.

 

Sabah namazıyla birlikte cami hoparlörlerinden yükselen teşrik tekbiri (Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâh vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi`l-hamd) manevi atmosferi doruğa çıkardı.

 

Sosyal mesafe kurulara uyarak saf tutan vatandaşlar, ellerini açıp hep birlikte dua etti. Kılınan bayram namazının ardından okunan tekbir, hutbe ve duaların ardından birbirleriyle “gönül selamı” ile bayramlaştı.

 

“Küskünler barışmalı, kırgınlıklar giderilmelidir”

Kılınan bayram namazı sonrası hutbe verildi. Verilen hutbede küskünlük ve kırgınlıkların giderilmesi için bu günlerin birer fırsat olduğuna dikkat çekildi. Dargın ve küs olanları bayram gününde barışması gerektiğine değinilirken, hastaların da ziyaret edilmesi söylendi.

 

İlk bayramlaşma camilerde “gönül selamı” ile gerçekleşti

 

Hutbeden sonra cami cemaati gönül selamı ile birbirleriyle bayramlaştı. Camilerdeki bayram kutlamasının ardından bu kez mezarlıkların yolu tutuldu.

 

Kaybettikleri yakınlarını kabristanda ziyaret edenlerin, mezar başlarında uzun süre dua ettikleri ve Yasin-i Şerif okudukları görüldü.

 

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mardin’de, sosyal, mesafeli, bayram, sevinci,
Yorumlar
Haber Yazılımı