Haber Detayı
23 Şubat 2019 - Cumartesi 10:36
 
Mardin Devlet Hastanesi'nde beyincik tümörü ameliyatında bir ilk
Mardin 'de sağlık alanında çok güzel haberler gelmeye devam ediyor. Devlet hastanesinde 50 yaşındaki bir bayan hastaya modern yöntemlerle ilk defa beyincik tümörü ameliyatı yapıldı. Kadının sağlıklı bir şekilde taburcu olduğu belirtildi.
SAĞLIK Haberi
Mardin Devlet Hastanesi'nde beyincik  tümörü ameliyatında bir ilk

Bölgemizde tüm Türkiye' de olduğu gibi Beyin Cerrahisinin tanı ve tedavi alanına giren beyin, omurilik ve omurga hastalıkları sıkça görülmektedir.  Tümör, vücudumuzda olmaması gereken bir yerde oluşan bir doku ya da herhangi bir dokunun olması gereken yerde kontrolsüz büyümesi anlamına gelir. Bu tanıma göre vücudumuzda çok da fazla önemsemediğimiz yağ bezeleri ve et benleri de tümör kavramına girebilir. Ancak her tümör öldürücü olmasa da beyin tümörlerinde beyin dokusunun istisnai bir durumu vardır. İyi huylu tümörler de beyin kafatası içinde kapalı bir odada yer aldığından öldürücü olabiliyor. Bu nedenle beyin tümörlerinin tümü öldürücü olmasa da mutlaka kontrol altında tutulmalı ve doğru müdahale edilmedir.

 

Mardin Devlet Hastanemizde ilk defa yapılan beyincik ve omurilik tümörü ameliyatları, 50 yaşında bir bayan hastamıza modern nöroşirurjikal yöntemler ve ekipman sayesinde başarıyla tamamlanmıştır. Hastaya daha sonra etkin ve uygun tedavi sağlandıktan sonra şifa ile taburcu oldu.

 

 Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Özcan Aslanbaş ve Op. Dr. Erdal Gür,  tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada şu ifadeler yer verildi: “Beyin tümörü belirtileri kusma, şiddetli baş ağrısı,  konuşma ve görme bozukluğu, kol ve bacakta güçsüzlük şeklinde sıralanabilir. Beyin tümörünün belirtilerinden biri de hormonal bozukluklar ve buna bağlı klinik semptomlardır. Beyin tümörü belirtilerine sahip olan kişiler beyin cerrahisi ya da nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Toplumda yaygın olarak görülen beyin tümöründe  başarı için tam donanımlı bir merkez, ekip yaklaşımı ve multidisipliner tedavi anlayışı çok önemlidir. 

 

Beyin tümörü ameliyatında en önemli faktörler tümörün tip, yerleşim yeri, hastanın yaşı, genel durumu ve hastada operasyon kararını etkileyebilecek ek problemlerin olup olmamasıdır. Bu nedenle kişiye özel bir tedavi uygulanır ve başarı oranı artar. Kötü huylu beyin tümörlerinin tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılır. Beyin tümörü ameliyatlarında en önemlisi ameliyatın beyin tümörlerinde uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmesidir.

 

Hastanemiz bünyesinde Müdürlüğümüzün  ve Başhekimliğin sağladığı imkanlar sayesinde aciliyet gerektiren travma vakaları haricinde beyin kanamaları, beyin ve omurilik tümörleri, doğumsal omurilik ve omurga hastalıkları , hidrosefali ,  omurilik kanallarında darlık ve bel kaymalarına yönelik cerrahi tedaviler başarıyla yapılmaktadır.” 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mardin, Devlet, Hastanesi'nde, beyincik, , tümörü, ameliyatında, bir, ilk,
Yorumlar
Haber Yazılımı