Haber Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 09:54
 
Mardin´in ilk cerrahi onkoloji uzmanı göreve başladı
Mardin Devlet Hastanesi’ne Cerrahi Onkoloji Uzmanı olarak atanan Op. Dr. Şevki Pedük, hizmet vermeye başladı.
SAĞLIK Haberi
Mardin´in ilk cerrahi onkoloji uzmanı göreve başladı

Kanser vaka yönetiminin ekip çalışması gerektirdiğini, cerrahi onkoloji bilim dalının ekibin en önemli unsurlarından biri olduğunu ifade eden Op. Dr. Şevki Pedük; ‘’Cerrahi Onkoloji  ülkemizde genel cerrahi uzmanlarının kanser cerrahisi üzerine belli bir süre boyunca eğitim alıp özelleştirdikleri bir yan daldır. Bu branş sadece kanser taraması, kanser ameliyatları ve kanser hastalarının ameliyat sonrası takipleri ile ilgilenir.” dedi.

 

“Hasta ameliyat olacağı doktora güvenmeli”

“Mardin  Devlet Hastanesi için böyle bir yan dalın bulunuyor olması hem buradaki vatandaşlarımız hem de bizim için mutluluk verici bir durumdur.” Diyen Pedük, kanser tedavisinde hasta, hasta yakını ve doktor arasındaki uyumun önemine değinerek  Kanser hastasının özellikle ameliyat olacağı doktora bilgi ve beceri konusunda güveninin tam olması gerektiğini söyledi.

 

Mardin Devlet Hastanesinde tedavi edilen hastaların çoğunluğunun Mardin ve ilçelerinden oluşacağını, ancak çevre illerden de operasyon için hasta kabul edebileceklerini  ifade eden Dr. Pedük, birçok kanser ameliyatının(başta meme ve tiroid kanserleri olmak üzere kalın bağırsak, mide,) burada rahatlıkla yapılabileceğini ifade etti.  

 

Pedük, “Kanser; tanısı, tedavisi ve takibi ile uzun bir süreci kapsamaktadır. Tanıyı hızlı bir şekilde koymak, tedaviyi başarılı bir şekilde tamamlamak konusunda cerrahi onkoloji önemli bir paya sahiptir.” şeklinde konuştu.

 

Pedük, erken teşhisin hayat kurtarabileceğini ve çoğu hastamızın zaman kaybetmeden konuyla ilgili bir uzmana başvurmaları gerektiğini belirtti.

 

Yavuz: “Cerrahi onkoloji uzmanının hastanemizde hizmet vermesi kanser hastaları için tedavi şansı arttı”

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz: “Cerrahi onkoloji uzmanının Mardin Devlet Hastanemizde hizmet vermesiyle birlikte erken kanser tanısının konması ve böylelikle hastaların tedavi şansının artmasını sağlayacaktır. Ayrıca ileri evre kanser hastaları için de tanı, gerekli cerrahi müdahale ve tedavi yöntemlerinin hastanemizde planlanmasında ve tedavilerinin hastanemizde bulunan kemoterapi ünitemizde yapılması büyük önem arz etmektedir. Kemoterapi ünitesinde bu hastalara gerekli tedavi hizmetleri  hastanemizde yapılmaktadır. Hastalarımızın kendi memleketlerinde bu hizmeti almalarının hastalık sürecinde ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isterim. Çünkü ulaşım sıkıntısı ve yalnızlık duygusu, beraberinde birçok psikolojik sorunu da getirmektedir. Bu da hastalığın seyrini değiştirmektedir. Hastanemize bu hizmetin getirilmesinde katkısı olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Cerrahi Onkoloji doktorumuz Şevki Beye de başarılar diliyorum .’’ ifadelerini kullandı

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mardin´in, ilk, cerrahi, onkoloji, uzmanı, göreve, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı