Haber Detayı
25 Şubat 2019 - Pazartesi 12:38
 
Medeniyetler beşiği Mardin
KÜLTÜR Haberi
Medeniyetler beşiği Mardin

Güneydoğunun tarihsel, şiirsel kentlerinden Mardin, M.Ö.4500'den başlayarak yerleşim gören bir şehirdir. Mardin, Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitaniler, Asur, Pers, Roma, Bizans, Araplar, Selçuklular, Artuklular ve Osmanlı dönemine ait birçok yapıyı bünyesinde harmanlayabilmiş bir açık hava müzesidir. Mardin, dar ve taş sokaklarında dolaşanlara geniş  tarih yelpazesi sunan bir şehirdir.

 

Mardin, özellikle Mezopotamya ve Mısır'da görülebilen büyük boyuttaki birlik ve  beraberliği yansıtmaktadır. Mardin'deki birçok tarihi eser farklı medeniyetlere aittir. Dayrülzaferan Manastırı, 5.yüzyılda inşa edilmiş Süryanilere ait önemli bir dini merkezdir. Kasımiye medresesi ise tıpkı Zinciriye Medresesi gibi Artuklular zamanında inşa edilmiş ancak medresenin inşası Moğol saldırıları nedeniyle Akkoyunlular döneminde tamamlanarak bölgede önemli bir eğitim merkezi rolü üstlenmiştir. Mardin'deki en eski cami olan Ulu Camii, Artuklu mimarisini günümüze taşıyan değerli örneklerden biridir.

 

Mezopotamya'nın önemli yerleşim bölgelerinden biri olan Dara Antik Kenti, 6.yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarını korumak için kurulmuştur ve daha birçok tarihi yerleriyle farklı dinlerin, dillerin ve medeniyetlerin mozaiği olmuş bir kenttir, Mardin. Mardin'i günümüz değerleriyle değerlendirmek gerekirse, daha çok gelişmeye ve tarihi kent olarak kendini yenilemeye daha da elverişli bir yerdir. Mardin, bugüne kadar alması gereken hizmetleri yeterince alamamış bir memlekettir. Özellikle Mardin'in ilçelerinde yapılacak altyapı hizmetlerinden sonra buralarda yapılacak yatırımlar kalıcı hale gelecektir. Örneğin Kızıltepe'de  bugüne kadar yapılan hizmetler hiçbir zaman kalıcı olmamıştır. Çünkü altyapı hizmetleri çok eskiydi ve yenilemiyorlardı. Bu sadece bir örnekti. Bunun gibi tüm ilçelerde ve Büyükşehir'de, bundan sonra bugüne kadar yapılmamış hizmetlerin daha iyilerinin yapılması, Mardin ve tüm ilçelerinde   barış, huzur ve refah sürecinin artarak devam etmesi tek dileğimdir. 

Yazar/ Diyaeddin Ulucan

Kaynak: Editör:
Etiketler: Medeniyetler, beşiği, Mardin,
Yorumlar
Haber Yazılımı