Haber Detayı
31 Ağustos 2019 - Cumartesi 09:29
 
Merdiven altı spor salonları insan sağlığına zarar veriyor
Mardin Kızıltepe’de uzun bir zamandır spor salonu işleten Selman Değer ve Metin Demir, iki kas kütlesini öğrenenlerin hemen bir spor salonu açtığını söyledi. Bu salonları ‘merdiven altı spor salonu’ olarak nitelendiren Demir, “İnsan sağlığına en büyük zararı bu salonlar ve salonlardaki hocalar veriyor” dedi.
- Haberi
Merdiven altı spor salonları insan sağlığına zarar veriyor

Günümüzde fitness salonları gittikçe artış gösteriyor. Kızıltepe’de resmi olmayan rakamlara göre 12 spor salonu bulunuyor. Salonlar artınca doğru veya yanlış çoğu kişi bu salonlara akın ediyor. Çoğu kişi kendi sağlığını düşünmeden plaj vücuduna sahip olmak için araştırmadan fitness salonlarına gidiyor.

 

Kızıltepe Kilise Ceddesinde uzun bir süredir spor salonu işleten Metin Demir ve Selman Değer, vatandaşları ‘merdiven altı spor salonları’ konusunda uyarıyor. Demir, Bazıları iki kas kütlesini öğrendikten sonra, iki haftada spor hocası oluyor. Kızıltepe halkının biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Bilinçli bir spor kültürü alan ve spor geçmişi olan hocaların yanında başlasınlar. İnsanlar bilinçli çalıştığı zaman kendi sağlığını da korumuş olacak. Her şey iki kas grubu değildir. İki kasını büyüten ve dar bir tişört giyenler sokaklarda dolaşarak antrenör olamaz. Belgesi olan antrenörlük bilgisi olan ve uzun bir spor geçmişi olan insanların yanında spor yapmak gerekiyor. Neredeyse fitness salonları bakkal dükkanı gibi açılıyor. Ben bunlara merdiven altı spor salonu diyorum” açıklamasını yaptı.

 

Bazı salonların başka antrenörlerin diplomaları ile işletildiğini iddia eden  Demir, “Farklı mesleklere sahip olmalarına rağmen  başkasının diplomasıyla salon açıyorlar. Bunlar spora ticarethane gibi bakıyorlar. Halbuki spor sağlıktır. İlçemizde maalesef gençlerimiz bu tür yerlere gidip kendi sağlıklarını tehlikeye atıyor. İnsan sağlığına en büyük zararı bu salonlar ve salonlardaki hocalar veriyor” şeklinde konuştu.

 

Gençleri ilaçlar konusunda da uyaran Demir, bilinçsizce tüketilen ilaçların sporcu vücudu üzerinde büyük tahribatlara yol açtığını söyledi. Demir, “Vücut geliştirmeye gelen gençlere tavsiyem önce beslenmelerine dikkat etsinler. Beslenirken de doğal beslensinler. 1 yılda oluşacak kası ilaçla 2 ayda oluşturan insanlar var. Akciğer, ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Uzmanlar ayrıca kalp krizini de tetiklediğini doğruluyor. Onun için lütfen bilinçli spor yapalım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Merdiven, altı, spor, salonları, insan, sağlığına, zarar, veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı