Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 09:58
 
Mezopotamya İlkokulu’nda ‘askıda iyilik’ uygulaması
Kızıltepe ilçesinde bir ilkokulda öğretmenler tarafından başlatılan ‘askıda iyilik’ köşesiyle ihtiyaç sahibi öğrenciler istedikleri malzemeleri alabiliyor. Uygulama sayesinde öğrencilerde paylaşma bilinci de oluşuyor.
EĞİTİM Haberi
Mezopotamya İlkokulu’nda ‘askıda iyilik’ uygulaması

Mezopotamya Mahallesinde bulunan Mezopotamya İlkokulunda öğretmenler ihtiyaç sahibi öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve öğrencilerde yardımlaşma bilincinin oluşması için ‘askıda iyilik’ köşesi oluşturdu. Uygulamada veliler, öğretmenler ve öğrenciler defter, silgi, kalem, kitap, ayakkabı, kışlık kıyafet, çanta gibi ürünleri bağışlıyor. Okulun bir köşesinde kutularda biriktirilen ürünleri ihtiyaç sahibi öğrenciler gelip alıyor. Uygulama sayesinde ihtiyaç sahibi öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra çocuklarda paylaşma bilinci de gelişmiş oluyor.

Projelerinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın önem verdiği karakter eğitiminin bir parçası olduğunu vurgulayan Okulun Müdürü Mecdel Demir, “2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başında İlçe Kaymakamımız Hüseyin Çam, başkanlığında yürütülen çalıştaydı alınan kararlardan biri de iyilik köşesiydi. Bu bağlamda iyilik yap köşesi oluşturduk. Bizim köşemizin amacı çocuklarda yardımlaşma ve paylaşım duygularını geliştirebilmek” dedi.

Uygulamanın içeriği hakkında bilgiler veren Demir, “Öğretmen arkadaşlarımızın da duyarlılıklarıyla ve duyarlı velilerimizle işbirliği içine girerek evde kullanmadığımız fazladan kırtasiye, giyim ve buna benzer eşyaları öğrencilerimiz gelip bırakıyor. İhtiyacı olan öğrencilerimiz de bu köşeden faydalanıyor” şeklinde konuştu.

“Birinin birine yardım etmesi iyilik sayılır”

Okulun öğrencilerinden Hadi Alpaslan ise “Ben evde fazla kalemlerimi yada arkadaşlarım fazla kalemlerini gelip buraya bırakıyor. Sonra okulda ihtiyacı olan çocuklar gelip buradan alıyor. Mesela birinin birine yardım etmesine iyilik denir. Biri yerdeki bir çöpü gördüğünde onu alıp çöpe koyduğunda o bir iyilik sayılır. İyilik yaptığında sevapların artar” açıklamasını yaptı.

Uygulama sayesinde yardımlaşmayı öğrendiğini anlatan Tuba Nur Özer, “Bizde olan defter kalem ne varsa gördüğünüz kutulara koyuyoruz ve onlara gönderiyoruz. Böylece yardımlaşıyor ve paylaşmayı öğreniyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mezopotamya, İlkokulu’nda, ‘askıda, iyilik’, uygulaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı