Haber Detayı
01 Ağustos 2020 - Cumartesi 13:10
 
Midyat’ta tanker ile su taşıma dönemi
Mardin’in Midyat ilçesinde yazın yaşanan su kesintileri vatandaşları zor durumda bırakıyor. Vatandaşlar evlerine getirdikleri tankerlerle su ihtiyaçlarını karşılıyor
GÜNDEM Haberi
Midyat’ta tanker ile su taşıma dönemi

HABER/ HAKKI AKGÜL

Midyat’ta faturalarını ödeyen vatandaşlar su ihtiyacını karşılamayan MARSU’ya(Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) tepki gösteriyor. Nüfusu 100 bini geçen ilçede mağdur olan vatandaşlar evlerine tankerlerle su getirerek çözüm bulmaya çalışıyor. Hem tanker ücreti hem de fatura ödediklerini söyleyen Cumhuriyet Mahallesi sakinleri iki defa suya ödeme yapmak istemediklerini söylüyor. Tanker ücretlerinin ilgili kurumun ödemesini isteyen ilçe sakinleri bir an önce şebeke suyunun çalışmasını bekliyor.

 

VATANDAŞLAR SOSYAL MEDYADAN TEPKİLERİNİ DİLE GETİRİYOR

 

Bazı mahallelerde günlük, bazılarında da haftalık su kesintilerinin yaşandığını belirten mahalle sakinleri tanker sezonunun açılmasıyla bu sorunu geçiştirmeye çalışıldığını söylüyor. Yüzlerce vatandaş Sosyal medya hesaplarından ve ilçenin yerel sitelerine yorumlar yazarak tepki gösterdi. Bunlardan bazıları şöyle:

Fırat Kılıç, “2 baraj ve Beyazsu var koskoca memlekette dünyanın en pahalı suyunu biz alıyoruz ve alırken de eziyet çekiyoruz ama iyi yapıyorlar modern zulüm” dedi. Sosyal medya hesabından yaşanan bu su sorunu hakkında yorum Yusuf Yıldız ise, “Yıl 2020 biz 1970’lere döndük çileden başka bir şey değil pes doğrusu.” ifadelerini kullandı. Tankerler ile taşımayı eleştiren Furkan Doğan ise, “Bu Midyat gibi sahipsiz yer yok bu bayramda milleti nasıl susuz bırakıyorsunuz!” diyerek sitemde bulundu.

 

 

MARSU(Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) resmi sitesinde yer alan son zamlı su tarifesi 2021 yılına kadar uygulanacak. Buna göre 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olan bu tarife ile suyun metreküp birim fiyatı 3.25 TL’den 4.75’ye yükseltilerek yaklaşık yüzde 46 zam yapılmış durumda.

MARSU önceki dönem yani Ekim 2019’da metreküpü 2 TL olan su fiyatını 3,25 TL’ye çıkarmıştı. Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüsü(Covid-19) salgının etkisini göstermesinin ardından ikinci zam yapılarak suyun metreküp ücreti 4,75 TL’ye yükseldi. Böylece Mardin halkının fahiş fiyatlar ödeyerek faydalanabildiği suya yapılan zamlar 1 sene içinde yüzde 100’ü geçmiş oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Midyat’ta, tanker, ile, su, taşıma, dönemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı