Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 11:08
 
MTDF´den Mardin-İzmir uçak seferlerinin yeniden başlama çağrısı
Mardin toplumsal dayanışma federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter iptal edilen İzmir ve Mardin arası uçak seferlerinin yeniden başlaması için yetkilileri göreve çağırdı.
- Haberi
MTDF´den Mardin-İzmir uçak seferlerinin yeniden başlama çağrısı

Mardin toplumsal dayanışma federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter iptal edilen İzmir ve Mardin arası uçak seferlerinin yeniden başlaması için yetkilileri göreve çağırdı.

Konuyla ilgi bir açıklama yapan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter “Bir süredir Mardin İzmir arası uçak seferleri iptal edilmiş, bu kararın geçici mi, kalıcı mı olduğunu bilemiyoruz. Bu konuda bildiğimiz tek bir şey var, o da Mardin ve Mardinlilere yapılan haksızlıklardan ve negatif ayrımcılıklardan bir tanesidir.

 

Mardin´de yaşayan 850 bine yakın insanımız var. Mardinli olup, metropollerde yaşayan daha fazla yani burada bir milyon yedi yüz bin Mardinli görmemezlikten gelinmiş olmalı ki her seferinde doluluk oranı Türkiye ortalamasının altında olmayan Mardin İzmir uçak seferleri akla ziyan bir şekilde iptal edilmiş. Bu kararı alan yetkililere şunu hatırlatmak istiyorum. İzmir´de yaşayan O kadar fazla Mardinli var ki bazı semtlerine küçük Mardin deniliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre, İzmir 4 milyon 168 bin 415 kişi ile Türkiye´nin en kalabalık üçüncü ilidir. İzmir´de 147 bin 839 kişi Mardinliler olup, üçüncü sıradadır. Son günlerde Mardin İstanbul uçak seferlerinde de ciddi düşüş olmuş. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz. Terör eylemlerinin yaşanmadığı son dönemlerde Mardin ilimiz turizm alanında adeta altın çağını yaşamaktadır. İptal edilen İzmir Mardin ve azaltılan İstanbul Mardin uçak seferleri turizm sektörüne de olumsuz etkisi söz konusudur. Ayrıca akrabalarının yanına gitmek isteyen Mardinlilere büyük bir zulümdür. Takdir edersiniz 1453 km. otobüsle çekilmez.

 

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu olarak başta Mardin valimiz Sayın Mustafa Yaman´a, İktidarımızın iki Milletvekiline Sayın Şeyhmus Dinçel ve Sayın Cengiz Demirkaya ve Ulaştırma bakanımız Sayın Cahit Turhal´a dilekçe ile başvuruda bulunacağız. Komşu illerimiz olan Şanlıurfa ve Diyarbakır´da böyle bir durum söz konusu değil. İnanıyorum yapılan bu haksız ve yanlış karar yetkililerimiz tarafından gözden geçirilerek ve uçak seferleri eski durumuna getirilecektir. Aksi halde sivil toplum örgütleri olarak demokratik baskımızı ve tepkimizi sonuna kadar göstereceğimizi, gerekirse Mardinliler olarak İzmir ve Mardin havalimanları önünde oturma eylemleri yapmaktan çekinmeyeceğimizi ifade etmek isterim." dedi.

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: MTDF´den, Mardin-İzmir, uçak, seferlerinin, yeniden, başlama, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı