Haber Detayı
31 Aralık 2017 - Pazar 10:01
 
“Okulumda kız gibi hoca istemiyorum!” haberine yalanlama
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü, bazı medya organlarında “Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: Okulumda kız gibi hoca istemiyorum!” başlığıyla yayınlanan ve Rektör Ahmet Ağırakça tarafından Mimarlık fakültesinde görevli öğretim üyesine ayrımcılık yapılarak tehdit edildiği ile ilgili iddiaları yalanlayarak, habere dair bir kamuoyu açıklaması yayınladı.
GÜNCEL Haberi
“Okulumda kız gibi hoca istemiyorum!” haberine yalanlama

Tekzip metninde, iddiaların asılsız ve saptırma amaçlı olduğuna dikkat çekilerek, haberde yer alan yorumların tamamen yanlış ve gerçekle ilişkilendirilmeyeceği belirtildi.

Söz konusu şahsın sorumlu olduğu ders müfredatına aykırı ve ahlaki değerlerle ters düşen ders içeriklerini öğrencilere dayattığının belirtildiği kamuoyu açıklamasında bununla ilgili olarak öğrenci ve velilerden idareye ulaşan beyanlar üzerine kendisiyle görüşme yapıldığı ve konuya ilişkin soruşturma sürecinin devam ettiğinin altı çizildi.

Haberde geçen açıklamaların kamuoyunu yanlış yönlendirmeye neden olan tanımlamalarla Mardin Artuklu Üniversitesi ve Rektörünü hedef göstermiş olmasının kabul edilemeyeceği ve haklı bir idari soruşturmanın sulandırılmasının amaçlandığının ifade edildiği kamuoyu açıklaması şöyle:

“29 Aralık 2017 tarihinde çeşitli yayın organlarında journo medya platformu yazarlarından Zeynep Yüncüler tarafından servis edilen ve “Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü: Okulumda

kız gibi hoca istemiyorum!” başlığıyla yayınlanarak üniversitenin saygınlığını zedelemeye yönelik haberler yer almıştır.

Haberde bahse konu araştırma görevlisi Emre Özyetiş’in Rektör Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇA’yla ilgili beyanlarının hakikatle alakası bulunmadığı gibi, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren nitelemelerle de kurumumuzu hedef göstermiş olması kabul edilemez.

Adı geçen şahsın sorumlu olduğu ders müfredatına mugayir şekilde ahlaki değerlerle örtüşmeyen ders muhteviyatları sunarak fikirsel yönlendirmelerde bulunduğuna dair öğrenci ve velilerden idaremize ulaşan beyanlar üzerine kendisiyle görüşme yapılmış ve konuya ilişkin soruşturma süreci devam etmektedir.

Haklı bir idari soruşturmayı sulandırma gayesiyle provokatif şekilde nitelendirilebilecek toplum ve kurumlar nezdinde olumsuz kanaat oluşturmayı hedefleyen ve karalama boyutuna varan haberde iddia edilen hususların kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek yasal haklarımız saklı kalmak üzere, üniversite ve Rektörü hakkında gerçekdışı beyanlar içeren bu haberleri tekzip eder ve gerçekdışı iddialarla haber yapılması anlayışından vazgeçilmesini ihtaren bildiririz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Okulumda, kız, gibi, hoca, istemiyorum!”, haberine, yalanlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı