Haber Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 21:51
 
Sera bölgesi ilan edilen alanlarda çiftçiler hazırlık yapıyor
Batman'da sera bölgesi ilan edilen Balpınar beldesi ve bağlı köylerde çiftçiler sera hazırlığı yapıyor.
GÜNCEL Haberi
Sera bölgesi ilan edilen alanlarda çiftçiler hazırlık yapıyor

Batman'ın merkez Balpınar (Grêsira) beldesine bağlı Zorköy ile Yeniköy (Sêgirka) köyü sakinleri, sera bölgesi ilan edilen köylerinde sera hazırlık çalışmaları yapılıyor. Batman Valisi Ahmet Deniz'in köylülere sera için naylon yardımı sözü vermesi üzerine köylüler yüzün üzerinde sera hazırladı.

Kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan, 300 haneye ve yaklaşık 4 bin nüfusa sahip Yeniköy sakinleri, hazırladıkları seralarda şubat ayı itibarıyla ekime başlayacaklarını belirtiler.

Babası ve dedesinin yıllar önce Yeniköy'de sebze ektiğini söyleyen çiftçilerden Ahmet Aslan, Batman Valisi Ahmet Deniz'in seracılığı geliştirmek için köylülere vereceği naylon desteği sözü üzerine sera işine başladıklarını söyledi.

Verilecek destekle seraların artacağını söyleyen Aslan, "Başta Balpınar beldemiz olmak üzere Zorköy ile Yeniköy sakinlerine Batman Valisi Ahmet Deniz'in bir sözü var. Köylü olarak herkes seralarının demir profilini hazırlıyoruz. Baharda inşallah devlet teşviki olarak naylon yardımı yapılacaktır. Allah'ın izniyle bizlerde seralarımızın kurumlarını yapıyoruz. Bizim köyümüzde bu sene yaklaşık 100-150 sera kuruldu. Biz seralarımız hazırladık. Baharın başlamasıyla inşallah Antalya ve Mersin'den fideler gelecek. Seralarımızda özellikle salatalık ekiyoruz. Şu an da profillerimiz hepsi hazır. Destekler oldukça her sene seraların artacağını düşünüyoruz. İnşallah iyi bir randıman alırız. Devlet desteğini her zaman bekliyoruz. Devletimiz arkamızda olmazsa çiftçilikle uğraşamayız." dedi.

Sera yapım ustası Veysi Türkel, "Paullarımız olmadığı için seralar için devlet desteğini alamıyoruz. Tapularımız olmadığından bizim köy sera bölgesi ilan edildi. Hem sera bölgesi ilan edip hem de destek vermiyorlar. Valimiz naylon desteği vereceğini söylemiş. Normal sebze ekimi pek kazandırmadığı için seralara başladık. Köylüler hepsi seralar yapıyorlar. Vali naylon desteği verdiği için seracılığa yoğun ilgi var. Yapılacak naylon yardımı kişi başına 6-7 bin TL'dir. Tabi yapılacak bu yardımlar bir sınırı var. Vali 40 tane sera naylon masrafını vereceğini söylemiş. Yalnız yaklaşık 100 tane yeni sera yapılmış. Valimizin bu sera yapanların hepsine naylon vermesini istiyoruz. Bölgemizin de diğer bölgeler gibi kalkınıp rahat olmasını istiyoruz. Köylümüzün ekonomisinin katlanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sera, bölgesi, ilan, edilen, alanlarda, çiftçiler, hazırlık, yapıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı