Haber Detayı
28 Nisan 2020 - Salı 15:35
 
Takvim gazetesine ‘KANLITEPE’ suç duyurusu
Suç duyurusu için Kızıltepe Adliyesine giden MTDF üyeleri Takvim Gazetesinde ‘Kanlıtepe´ başlığıyla yayınlanan haber hakkında gazete yetkilileri hakkında başvuru dilekçelerini savcılığa verdiler.
GÜNDEM Haberi
Takvim gazetesine ‘KANLITEPE’ suç duyurusu

Adliye çıkışı basın açıklaması yapan MTDF Başkanı Mehmet Şerif Öter, “Bu mübarek günde bizi buraya adliye´ye getiren sebep, 24 Nisan günü Kızıltepe ilçemizde aynı mahallede oturan iki aile arasında meydana gelen olayda 16 yaşındaki Berfin Ç. isimli kız çocuğunun ölümüyle sonuçlanan olay içindir. Öncelikle hayatını kayıp eden Berfin kızımıza Allah´tan rahmet, acılı ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz" dedi. 

 

Olayın bir çok ulusal sitede yayınlandığını anlatan Başkan Öter, “Sadece Takvim Gazetesi haberi KANLITEPE! Manşetiyle yayınladı. Üç yüz bine yaklaşan nüfusuyla 43 ilden büyük şanlı ve şerefli bir tarihi geçmişe sahip, huzurun ve kardeşliğin diyarı Kızıltepe ilçemizin adını Kanla ilişkilendirerek KANLITEPE! Başlığını atan Takvim gazetesi kin, nefret ve ayrışma içeren bu söyleminin tesadüf olmadığını gazetenin aynı sayfasında, aynı günde Manisa ilimizin Salihli ilçesinde benzer bir olayda aynı aileden 4 yurttaşımızın silahla öldürülmesini MERA SAVAŞI ve korkunç olay olarak manşeti atarken Kızıltepe olayını ise ilçenin adını genelleme yaparak KANLITEPE olarak manşet atan Takvim bölge insanın huzurunu bozmaya yönelik kindari ve nefretvari kasıtlı bir söylem olarak düşünülmektedir” diye konuştu.

 

Gazete yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını vurgulayan Öter, “Bu başlığı atan ve onay veren Takvim gazetesinin yetkilileri hakkında Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu olarak Kızıltepe, Mardin ve kardeşlikten, birlik ve beraberlikten yana olan tüm ülke insanımız adına adliyeye gelerek, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Coronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde sembolik olarak az sayıda federasyon yöneticilerimizle geldik.

 

KANLITEPE söylemine Kızıltepe ve Mardin halkımızın büyük tepkisi vardır. Eğer ki bu salgın süreci olmasaydı on binlerce insanımız burada olacaktı ve insani tepkisini ortaya koyacaktı. Ülkemizin ve insanlığın geçtiği bu zor süreçte Bizbize bütünleşmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz ve bunun için toplumsal çalışmaların güçlü bir şekilde yürütüldüğü bu mübarek ramazanda bize bu üzüntüyü yaşatan, Kızıltepe´mizi KANLI göstermeye çalışan Takvim gazetesinin sorumlularını Allah´a havale ediyoruz. Cumhuriyet savcılarımıza güveniyoruz, suçluların cezalandırılması konusunda gereğini yapacaklarına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Takvim, gazetesine, ‘KANLITEPE’, suç, duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı