Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 10:32
 
Taşımalı öğrencilerin yemeği kız meslek lisesi öğrencilerinden
Kızıltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Bölümünde okuyan 26 kız öğrenci ilçede taşımalı eğitim hizmeti gören 5 bin 500 öğrenciye hergün öğle yemeği pişiriyor. Kızlar bu sayede hem eğitim görüyor hem de para kazanıyor.
EKONOMİ Haberi
Taşımalı öğrencilerin yemeği kız meslek lisesi öğrencilerinden

Kızıltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Bölümü 26 kız öğrencisi adeta yemek fabrikası gibi çalışıyor. Kız öğrenciler, ilçede taşımalı eğitim hizmeti gören 5 bin 500 öğrenciye her gün öğle yemeği pişiriyor. Mutfakta pratik yapma imkanı bulan öğrenciler, okulun döner sermayesinden de para kazanıyor.

Kızıltepe´de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında taşımalı olarak öğretim gören öğrencilerin yemek ihtiyacının karşılanması için Kızıltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Bölümü kız öğrencileri yemek yapıyor.  Bir yemek fabrikası gibi çalışan öğrenciler, her gün 5 bin 500 orta okul öğrencisine öğle yemeğini okulun yemekhanesinde pişiriyor. Yemekler oldukça hijyenik ve sağlıklı bir ortamda hazırlanıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde projenin başlatıldığını anlatan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aslan, “Taşımalı eğitim hizmetinden faydalanan öğrencilerimiz burada kızlarımızın ve aşçılarımızın pişirdiği yemekleri tüketiyor. Yemeklerimiz oldukça hijyenik ve sağlıklı bir ortamda hazırlanıyor. İlçemizde bu uygulama bu sene başladı. İnşallah bunu başarıyla bitirdiğimizde seneye daha büyük bir proje ile devam edeceğiz. Kız meslek lisemizde eğitim gören öğrencilerimiz hem para kazanıyor hem de mesleklerini pratiğe döküyor” şeklinde konuştu.

Okulun Müdürü Özlem Yıldız da proje sayesinde kız öğrencilerin mesleklerinin püf noktalarını tecrübeli aşçı ve öğretmenlerden öğrendiğini söyledi.

 Öğrenciler teoriyi mutfakta pratiğe dönüştürüyor

Okulun Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni Bayram Köse, “Okulumuzda son sınıf 26 öğrencimiz taşımalı eğitim kapsamında 5 bin 500 öğrenciye öğle yemeği üretimi yapmaktadır. Bu öğrencilerimizle beraber almış olduğumuz teorik bilgiyi pratiğe dökmekte ve bunun karşılığında döner sermaye işletmemiz tarafından öğrencilerimize belli bir ücret verilmektedir. Bu ücret zaman zaman asgari ücretin tutarına kadar yaklaşmaktadır.  Öğrencilerimiz bu ücret karşılığında hem motive olmakta, hem teşvik olmakta hem de almış oldukları teorik bilgiyi pratiğe dökmektedirler” dedi.

Birden fazla çeşit yemek pişirdiklerini anlatan okulun yiyecek ve içecek hizmetleri bölümü öğrencilerinden Sahra Erol, “Biz günlük 5 bin 500 öğrenciye kendi yemekhanemizde yemek yapıyoruz. Çok fazla çeşidimiz var. Meyhane pilavı, patlıcan musakka, çorba, türlü, bulgur pilavı, pirinç pilavı ve benzeri yemekler yapıyoruz. Bunun karşılığında devlet tarafından ücrette alıyoruz. Sağ olsun aşçılarımız bizlere öğretiyorlar. Mutfakla alakalı her şeyi öğreniyoruz” açıklamasını yaptı.

Okulun öğrencilerinden Kübra Çetin, hem okul okuduklarını hem de meslek öğrendiklerini söyledi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Taşımalı, öğrencilerin, yemeği, kız, meslek, lisesi, öğrencilerinden,
Yorumlar
Haber Yazılımı