Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 17:14
 
Toplu taşıma araçları sürücülerinin dikkatine!
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, 65 yaş ve üstü ile engelli yurttaşların toplu taşıma araçlarında faydalanması, toplu taşıma sürücülerinin eğitimleri, eğitimler sonun verilen sertifika sayısı hakkında açıklama yaptı.
GÜNCEL Haberi
Toplu taşıma araçları sürücülerinin dikkatine!


Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, 65 yaş ve üstü ile yüzde 40 ve üzeri engeli olan yurttaşların toplu taşıma araçlarında mağdur edilmesi halinde araç sürücüleri hakkına 350 lira cezai işlemin uygulanacağı ayrıca kararlara uymayan sürücülerin plakalarıyla beraber Ulaşım Daire Başkanlığına bildirilmeleri durumunda gerekli işlemlerin yapılacağını belirtildi.  

 

“65 yaş ve üstü ile engelli vatandaşlar”

65 yaş ve üstü ile engelli yurttaşların toplu taşıma araçlarından faydalanması için her ay düzenli bir şekilde araç sahiplerine bin lira ödemenin yapıldığı belirtilen açıklamada, “Mardin mülki il sınırları içerisinde hizmet vermekte olan toplu ulaşım araçlarından 65 yaş ve üstü ile sağlık kurulu raporuyla 40 ve üzerinde engeli bulunan yurttaşlarımız ücretsiz olarak faydalanabilmektedir”  
“65 yaş ve üstü ile engelli yurttaşlarımızın toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilmeleri için ilgili yönetmelik ve kanunlara esasen engelli erişimine uygun olan toplu ulaşım araçlarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirerek söz konusu araçlara her ay düzenli olarak her araç için 1.000 (Bin TL) ödeme yapılmaktadır. Ayrıca her yıl düzenli olarak yılda iki defa Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından tüm toplu taşıma araç şoförleri ve ticari taksi şoförlerine eğitim verilmektedir” denildi. 

“Sorun çıkaran sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacak” 

Toplu taşımadan ücretsiz faydalananları mağdur eden sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtilen açıklamada, “Ayrıca yaşlı ve engelli yurttaşlarımızın mağdur edilmesi halinde şikâyetçi olması durumunda Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından şoförlere 320 TL cezai işlem uygulanmaktadır. Bir sorun ile karşılaşılması durumunda Zabıta Daire Başkanlığına ve Ulaşım Daire Başkanlığına şikâyette bulunabilecek” diye belirtti. 

Sürücülere eğitimler verilmekte 

Açıklama şöyle devam etti: “Hat sayısının artırılması ve sefer sıklığının artırılması ile mevcut kapasitesinin kullanılması sağlanacak ve kentin tüm ana akslarında toplu ulaşım araçlarının geçmesi sağlanacak ve aktarmalı yolculuklar engellenecektir.

Vatandaşlarımızın daha konforlu seyahat edebilmeleri için yaklaşık 800 şoföre, Toplu taşıma ve ticari taksi mevzuatı, Trafik mevzuatı, Sürücü-engelli yolcu iletişimi, Stres yönetimi ve öfke kontrolü, Yangın söndürme eğitimi, İlk yardım ve meslek hastalıkları eğitimleri verilmektedir. Eğitime katılmayan şoförlere şoför tanıtım kartı verilmemektedir.”  

Ulaşım Daire Başkanı Bahri Çeviren, yönetmeliğe uymayan sürücülerin plakalarıyla beraber ulaşım Daire Başkanlığına bildirilmeleri durumunda gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti. 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Toplu, taşıma, araçları, sürücülerinin, dikkatine!,
Yorumlar
Haber Yazılımı