Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 11:08
 
Yöresel kıyafet şal tekrar moda oldu
Unutulmaya yüz tutmuş yöresel kıyafet şal geleneği tekrar geri geldi. Kadınların daha çok düğün ve özel günlerde giydikleri şal bir tür kumaş ve daha çok gül desenli oluyor. Yaklaşık 100- 150 yıl önce giyilen şalın tekrar kıymete binmesi en çok manifaturacıları sevindiriyor.
KÜLTÜR Haberi
Yöresel kıyafet şal tekrar moda oldu

Unutulmaya yüz tutmuş yöresel kıyafet şal geleneği bugünlerde tekrar moda oldu. Bu geleneğin tekrar geri gelmesi en çok Kızıltepe Cumhuriyet Meydanında bulunan kapalı çarşıda manifaturacıların yüzlerini güldürdü. Şal kumaşı daha çok farklı renkteki gül desenli oluyor. Oldukça renkli olan şal kumaşını kadınlar fistan ve şalvar olarak dikiyor. Kadınların yöresel kıyafeti olan şal düğünlerde ve özel günlerde giyiliyor.

Millet nostaljiye yöneliyor

Kapalı çarşıda 40 yıldan fazladır esnaflık yapan Mahmut Ertaş bu mesleği babasından miras almış. Genelde yöresel ve ipek kumaşlar satan Ertaş, “Kızıltepe´de manifaturacılık yapıyorum. 40 seneden beridir bu işi yapıyorum. Daha önce teyzelerimizin, ninelerimizin, halalarımızın giydiği elbiseler şimdi nostalji oldu. Bunlar yeniden moda oldu. Tabi bizim şimdiki gençler bu modayı takip etmek için ister istemez bunlara yöneldi. Daha önce İpekyolu nedeniyle gelen kumaşlar var. Tabi bu nostalji olduğu için onlara yöneliyor. Bunlar da işte şaldır, pulluk kumaşlardır” dedi.

“Düğünlerde giyiyorlar”

Kapalı çarşıda manifaturacılık yapan Mustafa Özgün ise “Bu şalların 60-70 yıllık bir geçmişi var. Bu iş çoktan beri devam ediyor. Bunu ninelerimiz, halalarımız ve teyzelerimiz giyiyordu. Halen devam ediyor. Bu senenin modası olmuş. Yani kızlarımız da şimdi bunları giyiyor.  Düğünlerde, özel günlerde giyiyorlar” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yöresel, kıyafet, şal, tekrar, moda, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı