Alman Mahkemesi: Başörtüsü yasağı kabul edilemez

Almanya`da mahkeme, başörtüsü taktığı gerekçesiyle çalışmasına izin verilmeyen öğretmenin dini inancı nedeniyle ayrımcılığa uğradığına hükmetti.

Federal Çalışma Mahkemesi, Berlin’deki öğretmenlerin artık başörtüsü ile çalışabileceğine karar verdi. Erfurt’ta yer alan mahkeme, öğretmenlerin başörtü takma hakkına sahip olduğuna karar verirken başörtüsü yasağının ayrımcılık oluşturduğunu hükmetti. Tarafsızlık Yasası’nda yer alan öğretmenler için genel başörtüsü yasası anayasayı ihlal ediyor. Çalışma Mahkemesi’nin verdiği bu kararı temyize götüren Eyalet Mahkemesi’nin başvurusu reddedildi.  2018 Kasım ayında başörtüsü gerekçe gösterilerek çalışmasına izin verilmeyen Müslüman bir öğretmene yaklaşık 5 bin 159 Euro tazminat ödenmişti. Böylece Federal Çalışma Mahkemesi, kadının dini nedeniyle ayrımcılığa uğradığına karar verdi.

 

 

“Önceki düzenleme din özgürlüğünü ihlal ediyor”

 

Die Zeit gazetesine konuşan bir sözcü  Tarafsızlık Yasası’nın 2. Paragrafının anayasa uygun bir şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Sözcü Erfurt hakimlerine göre, okul barışını korumaya yönelik genel ve önleyici bir yasağın yasal olmadığını ifade etti. Önceki düzenlemenin öğretmenlerin din özgürlüğünü ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

 

Tarafsızlık Yasası yakın dönemde Alman Meclisi’nde sıkça gündeme geldi. Eğitim Senatörü Sandra Scheeres(SPD) mevcut yasanın anayasaya uygun olduğunu iddia ederken Yeşiller Partisi’nden Adalet Senatörü Dirk Behrendt tam tersini savunuyordu.

 

Başörtüsü, yirmi yılı aşkın süredir Alman mahkemelerinde sonuçlanan bir konu olmadı. Bir yandan özel şirketlerin iş yerinde giyim eşyasını yasaklayıp yasaklanamayacağı sorusu tartışılırken diğer yandan yargıçlar Müslüman kadınların okulda veya yargı temsilcisi olarak başörtüsü takmasına izin verilip verilmeyeceği ya da devletin bunu yasaklayıp yasaklayamayacağıyla ilgileniyor.

 

Almanya Anayasa Mahkemesi 2015 yılında iki kadın öğretmenin derslerinde başörtülü olabileceğine onay vermiş, bu kararda da "soyut bir tehlikeden" dolayı din özgürlüğünün kısıtlanamayacağına ancak okul huzurunun bozulmasında "yeterli somut tehlike" görülmesi durumunda başörtüsü yasağının getirilebileceğine hükmetmişti.

Belediye 27.08.2020 23:07:23 0
Belediye

İş Sağlığı ve Güvenliği Toplantısı Yapıldı