Katja Kipping başkanlık görevini bırakıyor

Alman Sol Parti(Die Linke) lideri Katja Kipping başkanlık görevini bırakıyor. Ekim ayında yapılacak seçimde tekrar parti başkanlığına aday olmayacağını açıkladı. Bunu bugün Saksonya Eyaleti parti yöneticileri önünde ilan etti.

Kipping’in görev süresi doldu”

Sol Parti’yi sekiz yıl boyunca partinin eş başkanı Bernd Riexinger ile birlikte yönetti. Şimdi de partisinden ayrılacağı için halefine yer açıyor. Kipping’in neden bıraktığı ve şu an parti başkanlığı adaylarının kimler olduğu belli değil.  Die Welt gazetesi’nin aktardığına göre Kipping, ayrılma kararını "parti içi demokrasiye, tüzüğümüze saygı" mottosu ile gerekçelendirdi. Partinin tüzüğü, hiçbir görevin aynı üye tarafından sekiz yıldan fazla süreyle tutulmaması gerektiğini belirtiyor. 2012’nin Haziran ayından  beri Sol Parti’de Bernd Riexinger ile birlikte eşbaşkanı olarak görev yapan Katja Kipping’in böylece görev süresi sona ermiş oldu. Aylardır ne karar verecekleri hakkında spekülasyonlar yapılıyordu. Federal Parti Kongresi’nde artık yeni bir şeylere başlamanın zamanı geldiğini belirten Kipping Sol Parti’de “yeni çoğunluk” için daha fazla sorumluluk almak istediğini söyledi. Kipping, sözde yeni sol çoğunlukları sadece federal hükümette kırmızı-kırmızı-yeşil bir koalisyon için çabalamakla kalmayıp, aynı zamanda sendikalar veya Fridays for Future'daki iklim aktivistleri gibi protesto hareketleri gibi parlamento dışında baskı uygulayan dernek ve kuruluşlarla bir ittifakla da anlaştığına işaret ediyor. “Yeni sol çoğunluklar” aylardır üzerinde çalıştıkları ve hızlandırdıkları bir proje.

 

Özellikle 2021’de yapılacak federal seçimlerde Sol’un Yeşiller ve SPD ile hükümet kurmaya hazır olup olmadığı sorusu önem kazanacak. Kipping Cuma günü yaptığı açıklamada, bir sonraki federal seçimde "tarihi bir fırsat penceresi" olacağını söyledi. Federal hükümet cesaretlendirilmelidir. Katja Kipping şöyle devam etti, “Buna hazırlanmak için, potansiyel müttefiklerle, onları neyin ayırdığını görmezden gelmeden ortaklıklar kurmak önemlidir. "

 

Bu görevden ayrılmadan sonra Kipping'in yerini kimin alacağı sorusunu sadece gündeme getirmekle kalmıyor, aynı zamanda 42 yaşındaki eşbaşkanın hala doldurulması gereken bir pozisyon için uygun olup olmadığı sorusunu da gündeme getiriyor: Federal seçimler için en iyi aday.

 

Birkaç gün önce yapılan WELT röportajında, bunun ne zaman açıklığa kavuşacağı ve ayağa kalkıp kalkmayacağı sorulduğunda: "Parti bu soruya muhtemelen Mart 2021'de karar verecek. Partimizde başkanlık yapabilecek zeki yoldaşlarımız olduğu için parti liderliğine aday olmamanın kendisi için kolay olacağını söyledi." “Modern sosyalist bir parti” projesi için daha fazla omuza yayılsaydı iyi olurdu." yorumunda bulundu

 

“Janine Wissler ismi ön plana çıkıyor”

 

Sol Parti’nin eşbaşkanlarının görevleri bittiği için yerlerine kimin gelecekleri hala muamma. Ancak yine de parti liderliği için parti üyeleri arasında çeşitli isimler konuşuluyor. Bunlardan biri, Hessen eyalet parlamentosundaki parlamento grubunun lideri ve federal hükümetin başkan yardımcısı Janine Wissler. Muhtemel bir hükümet ittifakı ise Kırmızı-Kırmızı-Yeşil’in olması zor gözüküyor. Wissler, iki ay önce Haziran’da federal düzeyde oldukça şüpheci olduğuna dikkat çekerek, “Seçim manifestonuzu tamamen terk etmeden önce muhalefette kalsanız iyi olur” dedi. Wissler ayrıca hükümet katılımını reddeden iç parti ağı Marx21'e ait. Buna ek olarak, Hessen'deki bölgesel birlik, Federal Meclis'te sol çoğunluk ümidi değil, “sosyal saldırı” için başka ittifaklar kurma çağrısı yapılan bir strateji belgesi yayınladı.

 

 

Eşbaşkanlık için ismi geçen bir diğer kişi de Hessen'den  gelen  ve aynı zamanda federal hükümette parti başkan yardımcısı Ali Al-Dailami. Wissler gibi o da bir hükümet projesini eleştiriyor. Bir hükümetin parçası olmayı isteme stratejisi, "Spiegel" de, "potansiyel koalisyon ortaklarına ciddi tekliflerde bulunduğumuz ve aynı zamanda kırmızı durma çizgimizi vurguladığımız" solun kurucu fikir birliğinin sona ermesi çağrısında bulundu " Bu tür hatlar - ve bir koalisyonun önündeki engeller – Alman ordusunun tüm savaş operasyonlarının sona ermesini ve NATO'dan fiilen ayrılmasını kapsıyor. 

 

 

Alman Meclisi’nde  Sol'un parlamento başkanı Jan Korte, olası hükümet katılımını savunan isimlerden biri. Reformcu kampın üyesi ve aynı zamanda hükümet katılımı için agresif bir şekilde kampanyalar yapıyor. Kendisinin de imzaladığı bir belgede, parti liderliğinin diğerlerinin yanı sıra Yeşiller ve SPD ile bir işbirliği perspektifi açmak için gidişatı "açıkça" memnuniyetle karşıladığı söyleniyor. Kendisine de başkanlık fırsatı verilir.

Belediye 28.08.2020 22:32:34 0
Belediye

İş Sağlığı ve Güvenliği Toplantısı Yapıldı