Mardin yerli yazılımla tanıtılıyor

Tarihi kente gelen turistler, yaklaşık 6 ay önce Cumhuriyet Meydanı`na kurulan merkezdeki yerli yazılım `Mardin Ar` yani artırılış gerçeklikle şehrin tarihini ve kültürünü öğreniyor.

Türkiye'de her geçen gün yerli yazılımlara bir yenisi ekleniyor. Turist ağırlamada çıtayı yükselten tarihi kenti daha iyi tanıtmak için Mardin Büyükşehir Belediyesi de düğmeye basmıştı.  Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan merkezde yerli yazılımlar aracılığıyla "Mardin Ar" ismiyle "artırılmış gerçeklik" uygulaması başlatıldı. Uygulama sayesinde şehrin tarih ve kültürünü yansıtan 22 yapı üç boyutlu fotoğraf ve videolarla tanıtılıyor.

Augmented Reality, yani Artırılmış Gerçeklik günümüzün en popüler konularından biri. Firmalar ürünlerini pazarlamak için artırılmış teknoloji üzerine yatırım yapıp, yaratıcı işler çıkarabiliyorlar. Peki bu çoğu firmanın peşinden koştuğu AR nedir?

 

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Ayrıca Augmented Reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Augmented Reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

TEKNOLOJİ 6.01.2019 11:10:25 0
TEKNOLOJİ

Yeni Playstation 5 serisi duyuruldu