Mezrone üzümünün pekmeze yolculuğu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde vatandaşlar, bağlarında yetiştirdikleri organik üzümlerle asırlardır dede ve babalarından kalma yöntemleri kullanarak pekmez üretip geçimlerini sağlıyor.

Kızıltepe’ye bağlı  Aşağıçimenli  mezrasından Çınar ailesi asırlardır büyük emekler sonucu bağlardan topladıkları Mezrone üzümünü kovalarla taşıyarak pekmez  yapacakları alana getiriyor. Üzümleri çizmelerle ezerek suyunu çıkaran ve içine doğal maya olarak kil toprak katan köylüler, bu suyu, etrafını çamur ve taşlarla kapladıkları kazanların altında yaktıkları odun ateşinde belli bir süre kaynatıyor.

Bir sonraki aşamada kaynayan üzüm suyu süzülerek başka kazanlara aktarılıyor, sürekli kepçe ile karıştırılarak yine belli bir süre kaynatılarak üzerinde buharı tüten üzüm suyu, meşakkatli bir uğraşın ardından pekmeze dönüştürülüyor. Çınar ailesi, asırlardır dede ve babalarından kalma yöntemlerle herhangi bir katkı maddesi kullanmadan ürettikleri doğal pekmezi, kışın hem tüketiyor hem de geçimlerini sağlamak için Kızıltepe’de satıyor.

Fotoğraf: Mustafa Kılıç

Dede yadigarı üzüm bağlarından organik pekmez ürettiklerini anlatan Harun Çınar, “Üzümü toplayıp burada bastırıp gördüğünüz gibi bu kazanlarda pişirip pekmez yapılıyor. Yarısı satılıyor yarısı da mevsimlik olarak kendilerine kalıyor. Durumları iyi olmadığı için yarısını satıyorlar. Eşe dosta hediye olarak gönderiliyor. Yöresel hakiki üzüm pekmezimizdir” dedi.

Foto: Mustafa Kılıç

Pekmez yapımının meşakkatli olduğunu aktaran Mehmet Çınar, “Üzümlerimizi kesiyoruz. Gelip burada basıyoruz.  Ondan sonra Kazanlarda kaynatıyoruz. Ondan sonra fırında pekmez yapıyoruz. Kışın geçimimiz için, hediyelik için sonra yarısını satıyoruz. Geçim kaynağımız budur” diye konuştu.

Fotoğraf: Mustafa Kılıç

 

Mardin 16.09.2020 10:41:00 0
Mardin

Kanal Urfa TV sahibi İbrahim Toru, koronavirüsten hayatını kaybetti