Nobel Barış Ödülünü bir Kürt kızı kazandı

2018 Nobel Barış Ödülü`ne Denis Mukwege ve Nadia Murad layık görüldü. DAEŞ tarafından şiddet gören Ezidi bir Kürt kızıdır. Nadia hayat hikayesini Birleşmiş Milletler` taşıdı. Nadia BM İyi Niyet Elçiliği görevini yapıyor.

2018 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden Denis Mukwege ve Ezidi aktivist Nadia Murad oldu. 2018 Nobel Barış Ödülü cinsel saldırı kurbanlarına yardım eden iki isme verildi. Cinsel şiddetin silah savaşı olarak kullanılmasının sona erdirilmesine yönelik çabalarından dolayı doktor Denis Mukwege ve Ezidi aktivist Nadia Murad ödüle layık görüldü. Nobel Barış Ödülü, Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen tarafından açıklandı.

 

Doktor Denis Mukwege, hayatının büyük bölümünü Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde cinsel şiddet mağdurlarına yardım ederek geçirdi. Mukwege, bu tür saldırılara maruz kalan binlerce kişiyi tedavi etti.

 

2014 yılında terör örgütü DAEŞ tarafından kaçırılan 3 bin Ezidi kadın ve çocuktan biri olan Nadia Murad ise sistematik tecavüz ve şiddete maruz kalmıştı. Nadia Murad, kurtarıldıktan sonra Ezidi kadın ve çocukların hikayesini 23 yaşındayken Birleşmiş Milletler'e taşıdı. 25 yaşındaki Nadia Murad insan kaçakçılığından kurtulanlar için Birleşmiş Millletler İyi Niyet Elçiliği görevini sürdürüyor.  

Belediye 5.10.2018 20:14:49 0
Belediye

İş Sağlığı ve Güvenliği Toplantısı Yapıldı