Savur'da 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak tesis üretime başladı

Akar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Akar, yeni yatırımlarıyla istihdam ve ihracatta, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi.

Bugüne kadar geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Savur’un geleceğinde, şimdilerde tekstil var. Yakın zamanda başlayarak bölgenin sosyal ve ekonomik olarak kalkınmasına katkı sağlayacak olan endüstriyel yatırımların, ilçenin geleceğinde önemli rol oynaması bekleniyor. Savurlu iş insanı Hayrettin Akar’ın kurucusu olduğu, İzmir merkezli dev hazır giyim üreticisi Akar Tekstil; Manisa Kula’nın ardından son yatırımını Mardin Savur’da gerçekleştirdi. İlçenin kaderini değiştirecek olan yatırım, 32 bin nüfuslu Savur’da 2 bin 500 kişiye iş kapısı açacak. 500 personelle üretime başlayan fabrikaya, Savur dışında komşu il ve ilçelerden de yoğun ilgi var.

Son zamanlarda Güneydoğu ve Doğu Anadolu, fabrika ve yeni üretim alanlarına yeniden ev sahipliği yapmaya başladı. İhracat ve üretim ağına katılan Güneydoğu Anadolu’daki son yerlerden biri de Mardin’in Savur ilçesi. Sanayi Bakanlığı ve Kalkınma Ajanslarının uyguladığı destek programları ve iş insanlarının duyarlılığı bölgenin üretim potansiyelini ortaya çıkartırken, bir yandan da istihdama önemli ölçüde katkı sağlıyor. Ekonomik kalkınma ve istihdama katkı gibi artılar bir yana; büyükşehirlere yapılan göçün tersine dönmesi de amaçlanıyor.

İhracat Odaklı Üretim

İngiltere, Hollanda, İsveç, İspanya, Fransa, Belçika ve Almanya’ya ihracat yapan firma, küresel birçok hazır giyim markasının üreticiliğini gerçekleştiriyor. Şu an 3 bine yakın personeli ve 200 bin metrekareye ulaşan üretim alanlarıyla Ege Bölgesi’nin en büyük tekstil üreticileri arasında yer alan ve Savur’daki yeni üretim alanında 500 personelle üretime başlayan Akar Tekstil; 2020 yılı son çeyreğinde Savur’daki personel sayısını 900’e, 2021 yılı sonunda ise 2 bin 500’e yükseltecek.

Hedef %80 Kadın İstihdamı

Küçülmelerin arttığı bir dönemde, girişken bir politikayla üretim ağlarını genişlettiklerini kaydeden Akar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Akar; yeni yatırımlarıyla istihdam ve ihracatta, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi. Hayrettin Akar, “Kontrollü olmak şartıyla, Akar Tekstil koronavirüs döneminde de insan kaynağına yatırım yapmaya devam edecek. İzmir ve Kula’daki tesislerimizde olduğu gibi, Savur’da da nitelikli insan kaynağı oluşturacağız. Önceliğimiz istihdam, istihdamda ise önceliğimiz kadınlar olacak. Akar Tekstil olarak, İzmir’de olduğu gibi Savur’da da, üretimde yüzde 80 kadın istihdamını hedefliyoruz” diye konuştu.

31 bin metrekare kapalı alanda, ihracat odaklı üretim yapacakları bilgisini veren Akar, “Savur tesisi için 2020 yılında, ayda 250 bin adetlik üretimle yılda 12 milyon euro ciroya ulaşmayı planlıyoruz. Önümüzdeki 5 yılda ise ciro hedefimizi 5 katına çıkartarak 60 milyon euro ciro hedefliyoruz” dedi.

Kendi Elektriğini Üreten Fabrika

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının dadesteklediği, toplam maliyeti 47 milyon 500 bin TL değerindeki proje; aynı zamanda LEED sertifikası almaya hak kazanmış bölgenin ilk tekstil fabrikası. Sürdürülebilir üretim anlayışıyla tüm dünyada otorite olarak kabul edilen ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından geliştirilen LEED Sertifikası, sadece çevre ve insan dostu yapılara veriliyor. Açılımı “Enerji ve Çevre Tasarımında Öncülük” olan LEED Sertifikası’nı, enerjiyi ve doğal kaynakları verimli şekilde kullanan kurumlar almaya hak kazanıyorlar. Binanın çevre ve doğa ile uyumlu olmasının yanı sıra; yüksek iç mekân, hava kalitesi ve arazi-malzeme seçimi gibi birçok kriterler değerlendirilip, üçüncü taraflarca da doğrulanıyor. Silver (Gümüş) düzeyinde derecelendirilen bölgenin LEED Sertifikalı ilk tekstil fabrikası olma özelliği taşıyan Akar Tekstil Savur Fabrikası, çevreci yapısı itibarıyla elektriğini de kendi üretecek

Politika 21.10.2020 20:17:00 0
Politika