Suriyeli terzi kardeşler Kızıltepe´den Almanya´ya açıldı

Suriye´deki iç savaştan kaçarak 8 yıl önce Mardin´in Kızıltepe ilçesine yerleşen terzi kardeşler, kişiye özel bayan elbisesi dikiyor. Terzi kardeşler Almanya´dan aldıkları siparişleri yetiştirmek için gece gündüz çalışıyor.

Şam´daki iç savaştan 2013 yılında kaçarak Kızıltepe ilçesine yerleşen  11 nüfuslu Ali ailesinden Cıwan ve  Dılbırin kardeşler, Yeni Mahallede açtıkları bayan terzi eviyle geçimlerini sağlıyor. Kişiye özel diktikleri kıyafetlerle ilçede kadınların vaz geçilmezi olan kardeşler şimdide yurtdışına açılmaya başladı. Almanya ve Fransa´dan sipariş almaya başlayan  Şam Üniversitesi moda tasarım mezunu Cıwan ile Dılbırin kardeşler, siparişleri yetiştirmek için gece gündüz çalışıyor.

Kadınlara özel kıyafetler tasarlayıp diktiklerini ifade eden Dılbırin Ali,  “Ben Suriye´den Türkiye´ye geldim. Şimdi Kızıltepe´de çalışıyorum.  Yurtdışına da gönderiyoruz. Abiye, fistan dikiyoruz. Bayan ve biraz da erkek üzerine çalışıyoruz” dedi.

Suriyeli Kardeşler kısa sürede Kızıltepeli kadınların da vaz geçilmez terzisi oldular.  Elbiselerini Cıwan ve  Dılbırin´in yanında diktiğini söyleyen Yeter Aksoy, “Bir süre beraber çalıştık. Çok iyi bir dikişçidir. Zaten moda tasarım mezunu, alanında çok iyi. Uzun süredir çalışıyorlar burada ve biz işlerinden çok memnunuz. Yaptığı dikiş bizim bölgemizde hemen hemen  yapabilen insan sayısı çok az. İyi bir terzi ve hepimiz onu tercih ediyoruz. Yurtdışına da siparişleri oluyor. Talep çok fazla olduğu için yetiştiremiyor” açıklamasını yaptı.

Eğitim 17.10.2020 10:17:00 0
Eğitim

Nusaybin´e öğretevi ve 12 derslikli okul yapılacak